O autorovi

Ing. Petr Mlejnek

Zakladatel webu Cena-Vykon.cz, celoživotní nadšenec do informačních a komunikačních technologií, ale také milovník aktivních sportů všeho druhu.

Podobné články

15 komentářů

 1. 1

  Petr Pilný

  Poznámka k fázi v zásuvce, určitě to u nás není „zvykem“, ale NORMOU, dle starších ČSN norem by měl být fázový vodič vlevo, o něco novější aktualizace tomu pak hodila „vidle“ a od té doby se (i) elektrikáři hádají, jestli je ta nová norma spíše o zapojení „země – tedy žlutozelený třetí vodič“ a nebo i o tom, že fáze nemusí být vlevo. Nicméně se většina přiklání k fázi vlevo.

  Realita je taková, že se fáze stále zapojuje vlevo, z pohledu bezpečnosti u nás je to dokonce zásadní, neboť velké množství starých (teď už spíše opravdu starých) spotřebičů může být při zapojení do zásuvky s fází ve druhé zdířce životu nebezpečných nebo budou v lepším případě alespoň vyhazovat pojistky.

  Extrémní nebezpečí pak nastává ve chvíli, kdy někdo „dozemní“ třeba prodlužku přes nulu (už jsem to bohužel také viděl – i u té prodlužky, nejen u zásuvek), u ní pak nastane extrém v podobě, že na kolíku trčícím z prodlužky bez ochrany je fáze. Pokud si náhodou nesáhnete, připojení spotřebiče vede v lepším případě k vyhození pojistek, pokud by se tak náhodou nestalo, bude fáze ve spotřebiči v případě kovového obalu na něm a spotřebič bude „celkem nepříjemný na dotek“.

  Odpovědět
  1. 1.1

   Ing. Petr Mlejnek

   Děkuji moc za doplnění, respektive uvedení na pravou míru.

   Odpovědět
   1. 1.1.1

    V. Němeček

    Dobrý den, osobně mám už více než roční zkušenost s chytrou domácností. Vydal jsem se cestou Sonoff Zigbee. Zásuvek mám několik. Dvě u televizí, ty mám nastavené tak, že televize nejde zapnout dříve než v 15:30 aby měly děti čas na úkoly když přijdou ze školy :) Další mám u bazénové filtrace, kde je nastaveno spouštění při levném proudu… celkem mám doma asi 30 různých spínačů a čidel, to by bylo na celý článek.

    Odpovědět
    1. 1.1.1.1

     Ing. Petr Mlejnek

     Dobrý den, děkuji za fajn nápady, doplnil jsem je do článku. Zejména ta nemožnost zapnout TV „před úkoly“ se mi velice líbí. :-)

     Odpovědět
 2. 2

  David

  Dobrý den, zajímavé téma a celkově článek, též mě velmi zaujal „Nejlevnější ovládání garážových vrat / brány telefonem nebo hlasem (2023)„. Neudělal byste v podobném duchu článek zaměřený na automatické ovládání žaluzií podle venkovního světla? Sám s takovou myšlenkou koketuji už nějakou chvíli, avšak jsem nenašel dostatečně levné řešení aby se vyplatilo to vytvářet sám a to především kvůli ceně Arduina / Rasberry (pravděpodobně musí existovat levnější alternativa, která bude dostačující pro danou činnost). Přeji hezký den.

  Odpovědět
  1. 2.1

   Ing. Petr Mlejnek

   Dobrý den, děkuji moc za pozitivní zpětnou vazbu. Nemyslíte spíše venkovní rolety? Nebo myslíte venkovní či vnitřní žaluzie? Tak jako tak ani jednu z těchto možností jsem v „nízkorozpočtovém“ módu zatím neřešil, nicméně známý chce v dohledné době řešit právě venkovní rolety, takže něco na toto téma bych asi udělat mohl. Co se týče žaluzií, tak tam mne jako první produkt napadne Aqara Roller Shade Driver E1, ale jak jsem již psal, nemám zatím vyzkoušeno.

   Odpovědět
  2. 2.2

   V. Němeček

   Dobrý den, mě jedno „nízkorozpočtové“ řešení napadlo. Pokud už máte motorizované žaluzie, dejte pod vypínač např. Sonoff Zigbee Mini nebo něco podobného. Pak v aplikaci nastavte, aby se při západu slunce (nebo třeba hodinu po něm) žaluzie zavřely a při východu otevřely. Myslím že by to mělo fungovat stejně jako třeba poziční světla v chodbě, které mám doma. Takto to mám v plánu udělat a myslím, že by to mělo fungovat.

   Odpovědět
   1. 2.2.1

    Ing. Petr Mlejnek

    Také si myslím, děkuji za nápad.

    Odpovědět
 3. 3

  Vladimír

  Dobrý den, dal jsem si s probíráním nabídek wifi zásuvek asi větší práci, než p. Mlejnek. Takže kdo hledá ten najde: existuje na našem trhu jedna zásuvka, která VYPÍNÁ LEVÝ VODIČ! TUYA WiFi chytrá zásuvka AP-SP02 Osobně ověřeno. Jinou bych si ani nekoupil :)

  Odpovědět
  1. 3.1

   Ing. Petr Mlejnek

   Dobrý den, před necelými 2 týdny jsem již dával na náš YT video o povedené Meross zásuvce, která umí rozpínat levnou zdířku. Nyní zpětně doplněno i do tohoto článku spolu s uvedením vámi zmiňované zásuvky, byť ji (zatím) nemám osobně vyzkoušenou. Tak jako tak děkuji za upozornění.

   Odpovědět
 4. 4

  boban

  Dost často lidé nabíjí své telefony (ale i NTB) přes noc, což bateriím neprospívá. Přes chytrou zásuvku lze večer načasovat dobíjení např. na 1,5 hod a šetří se nejen energie, ale hlavně spotřebič (telefon, NTB, powerbanka atd.).

  Odpovědět
  1. 4.1

   Ing. Petr Mlejnek

   Děkuji za příspěvek. V podstatě všechny moderní spotřebiče mají ochranu proti „přebití“, takže ponechání třeba mobilu na nabíječce přes noc nevidím jako nikterak velký problém. Je ale pravda, že nutné to rozhodně není. Nabíječka totiž bude držet mobil neustále na 100 %, resp. při 100 % nabíjení zastaví, ale když stav klesne na 99 %, ihned se zas baterie nabije na 100 %, což je vlastně zbytečné. Lze to řešit třeba jak píšete, případně ještě pohodlněji mne to napadá přes Home Assistanta. Tam si může uživatel nastavit akci podle úrovně baterie. Tj. zásuvku by šlo vypnout přesně ve chvíli, kdy se mobil nabije na 100 %. A pak ji třeba zase automaticky pustit druhý den odpoledne, aby byla připravena na další nabití v noci. Plná automatika, maximální úspora energie, minimální namáhání baterie zařízení.

   Odpovědět
 5. 5

  M.Wagner

  Dobrý den. Potřebuju měřit spotřebu energie na místě, kde není WiFi. Na místo jezdím 1x týdně. Spojí se nějaká zásuvka přímo s mobilem, bez poutřeby připojení k internetu? Vždy při mém příjezdu bych potřeboval přehrát do mobilu historii spotřeby. Nepotřebuju vypínání, nepotřebuju dálkové ovládání. Jako nutnost ale vidím české zapojení ochranného kolíku. Děkuju za radu.

  Odpovědět
  1. 5.1

   Ing. Petr Mlejnek

   Dobrý den, zajímavý nápad. Standardně bych použil jen nějaký „hloupý“ měřák, ale tam byste neměl data po dnech, jen celková. Šla by použít výše doporučovaná zásuvka Meross MSS310. Vytvořit pro ni mobilní hotspot a připojit ji k aplikaci přes Wi-Fi vytvořenou mobilem. Když přijedete na dané místo, spustíte hotspot, zásuvka se k němu připojí a pošlete si data ze zásuvky z Meross aplikace na email. Otázkou je, jestli je schopna si ta data zásuvka pamatovat sama o sobě, bez neustálého připojení k internetu. Vyzkouším a info sem za pár dní doplním…

   Odpovědět
  2. 5.2

   Ing. Petr Mlejnek

   Tak to bohužel nefunguje. Zásuvka si sama o sobě žádná data nepamatuje. Když jsem jí po dvou dnech připojil k mobilnímu hotspotu, tak do Meross aplikace se žádná data zpětně nenačetla. Pro ukládání historických dat je tedy bohužel třeba neustálé připojení zásuvky k Wi-Fi (internetu). S čehož tedy mimo jiné také vyplývá to, že pokud bude výpadek internetu, ale stále půjde elektřina i Wi-Fi, tak bude pravděpodobně „mezera“ i v historických datech spotřeby.

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2012–2024 Cena-Vykon.cz