O autorovi

Ing. Petr Mlejnek

Zakladatel webu Cena-Vykon.cz, celoživotní nadšenec do informačních a komunikačních technologií, ale také milovník aktivních sportů všeho druhu.

Podobné články

4 komentáře

 1. 1

  Petr Pilný

  Poznámka k fázi v zásuvce, určitě to u nás není „zvykem“, ale NORMOU, dle starších ČSN norem by měl být fázový vodič vlevo, o něco novější aktualizace tomu pak hodila „vidle“ a od té doby se (i) elektrikáři hádají, jestli je ta nová norma spíše o zapojení „země – tedy žlutozelený třetí vodič“ a nebo i o tom, že fáze nemusí být vlevo. Nicméně se většina přiklání k fázi vlevo.

  Realita je taková, že se fáze stále zapojuje vlevo, z pohledu bezpečnosti u nás je to dokonce zásadní, neboť velké množství starých (teď už spíše opravdu starých) spotřebičů může být při zapojení do zásuvky s fází ve druhé zdířce životu nebezpečných nebo budou v lepším případě alespoň vyhazovat pojistky.

  Extrémní nebezpečí pak nastává ve chvíli, kdy někdo „dozemní“ třeba prodlužku přes nulu (už jsem to bohužel také viděl – i u té prodlužky, nejen u zásuvek), u ní pak nastane extrém v podobě, že na kolíku trčícím z prodlužky bez ochrany je fáze. Pokud si náhodou nesáhnete, připojení spotřebiče vede v lepším případě k vyhození pojistek, pokud by se tak náhodou nestalo, bude fáze ve spotřebiči v případě kovového obalu na něm a spotřebič bude „celkem nepříjemný na dotek“.

  1. 1.1

   Ing. Petr Mlejnek

   Děkuji moc za doplnění, respektive uvedení na pravou míru.

 2. 2

  David

  Dobrý den, zajímavé téma a celkově článek, též mě velmi zaujal „Nejlevnější ovládání garážových vrat / brány telefonem nebo hlasem (2023)„. Neudělal byste v podobném duchu článek zaměřený na automatické ovládání žaluzií podle venkovního světla? Sám s takovou myšlenkou koketuji už nějakou chvíli, avšak jsem nenašel dostatečně levné řešení aby se vyplatilo to vytvářet sám a to především kvůli ceně Arduina / Rasberry (pravděpodobně musí existovat levnější alternativa, která bude dostačující pro danou činnost). Přeji hezký den.

  1. 2.1

   Ing. Petr Mlejnek

   Dobrý den, děkuji moc za pozitivní zpětnou vazbu. Nemyslíte spíše venkovní rolety? Nebo myslíte venkovní či vnitřní žaluzie? Tak jako tak ani jednu z těchto možností jsem v „nízkorozpočtovém“ módu zatím neřešil, nicméně známý chce v dohledné době řešit právě venkovní rolety, takže něco na toto téma bych asi udělat mohl. Co se týče žaluzií, tak tam mne jako první produkt napadne Aqara Roller Shade Driver E1, ale jak jsem již psal, nemám zatím vyzkoušeno.

Komentáře jsou již uzavřeny.

Copyright © 2012–2023 Cena-Vykon.cz