„Všechno Smart“ je trendem této doby. Jak jsme si ale kdysi řekli ve stále aktuálním videu o Smart Home, není to o „machrování“ s ovládáním mobilem. Je to hlavně o tom, že vám chytrá domácnost může ušetřit čas, peníze, zlepšit komfort bydlení či zvýšit jeho zabezpečení. Jak s tím ale začít? Z mého pohledu je ideálním startem koupit si „obyčejnou“ levnou Wi-Fi zásuvku. Tu připojíte k elektřině a k vaší domácí Wi-Fi síti, a pak už je jen na vás, co všechno vymyslíte…
A právě v tomto příspěvku bych se s vámi chtěl podělit o to, jak aktuálně využívám několik chytrých zásuvek já. Třeba se inspirujete a řeknete si, že by se vám také něco podobného líbilo. Anebo v souvislosti s tím vymyslíte vlastní případ využití a podělíte se o něj s dalšími čtenáři webu Cena-Vykon.cz třeba formou komentáře pod článkem.
První verze článku zveřejněna: 14.6.2023
Poslední aktualizace: viz datum pod nadpisem
Rychlá navigace článkem:
- „Videorecenze“ chytré Wi-Fi zásuvky
- Příklady využití chytré zásuvky
- Hlavní výhody a nevýhody chytré zásuvky
- Jak vybírat chytrou zásuvku?
- Naše DOPORUČENÍ jakou Wi-Fi zásuvku koupit
1) „Videorecenze“ chytré Wi-Fi zásuvky
Proč do tajů chytré domácnosti proniknout právě s chytrou Wi-Fi zásuvkou? Ve videu vám povím pár osobních příkladů využití a tipy na co si dát pozor při vybírání chytrých zásuvek.
Obsah videa
00:00 Co je chytrá zásuvka?
01:26 Příklad: Vypínání a úspora u Smart TV
04:25 Příklad: Automatizace odvlhčování
05:25 Příklad: Ovládání vánočního osvětlení
06:46 Příklad: Spouštění tiskárny hlasem
07:51 Další příklady využití chytrých zásuvek
08:32 Jak vybrat chytrou zásuvku?
09:23 Zásuvka typu E vs. typu F
11:22 „Český“ problém všech chytrých zásuvek
13:34 Integrace do různých platforem
14:12 Měření spotřeby
15:11 Závěrečné shrnutí
2) Příklady využití chytré zásuvky
- Odpojení Smart TV od napájení na dálku (z gauče), když se třeba zasekne aneb „tvrdý“ restart.
- I když výrobci tvrdí opak, řada Smart TV má nemalou spotřebu v režimu stand-by (zejména Google/Android TV třeba 5-20 W). V nočních hodinách, kdy u nás určitě nikdo na TV koukat nebude, ji máme přes chytrou zásuvku „natvrdo“ odpojenou od napájení.
- Ochrana TV před výpadky el. sítě – zásuvce jsem nastavil výchozí stav po zapojení do napájení na vypnuto. Když jsou tedy výpadky el. sítě, hned při tom prvním mi to TV odpojí. Zároveň toto odpojení předejte stavu, že se Smart TV po výpadcích sama zapne, když třeba nejsme doma.
- Spuštění multifunkční tiskárny – slyšitelně mi píská napájecí adaptér u tiskárny, takže ji přes chytrou zásuvku a Google Nest Hub spouštím hlasem jen když ji potřebuji. A k mému údivu to i dokonce šetří trochu energie, protože zapojená (i když vypnutá) tiskárna má větší odběr, než zapojená funkční Wi-Fi zásuvka, která onu tiskárnu odpojuje od napájení.
- V kombinaci s čidlem teploty a vlhkosti spouštím přes chytrou zásuvku obyčejný starší odvlhčovač, abychom v zimním období automaticky snižovali vlhkost v ložnici (severní rohová místnost v domě) a vyhnuli se rosnému bodu a plesnivění rohů v místnosti.
- Hlasem přes chytré hodinky si pouštíme vodu z podzemní dešťové jímky na zahradě, která je čerpána domácí vodárnou zapojenou přes chytrou zásuvku.
- V zimně přes několik chytrých zásuvek spojených ve scéně automaticky či ručně spouštíme vánoční osvětlení. Oproti obyčejným časovačům je zde velká výhoda v udržení si nastavení i při výpadcích proudu či odpojení, a samozřejmě ve snazším nastavení přes jednu scénu neboli akci pro skupinu produktů (tj. netřeba nastavovat každou zásuvku samostatně).
- Vánoční osvětlení v dětském pokoji se dceři zalíbilo natolik, že ho tam má celoročně a spouští si jej libovolně přes chytré tlačítko na zdi.
- Automatické spouštění obyčejných lampiček či RGB pásků ve stanovený čas.
- Automatický restart (aneb odpojení od napájení) síťových prvků, které to občas potřebují (např. Wi-Fi kamera či hotspot pro internet věcí).
- Lze dokonce restartovat i Wi-Fi router, ale k tomu potřebujete Zigbee chytrou zásuvku (Wi-Fi zásuvka logicky přestane fungovat).
- Pokud „spravujete“ nějaké (třeba síťové) prvky i u někoho jiného doma, nemusíte jim volat a prosit je o odpojení zařízení z napájení, můžete před ono zařízení dát chytrou zásuvku a restartovat ho na dálku sami.
- Máme tu nejlevnější robotickou sekačku, která se ale zbytečně trápí sekáním i v dešti. Nebo sekačka také naopak seká, když to není potřeba, neboť je dlouho sucho a tráva neroste. Seká totiž pravidelně, nebere v potaz počasí. Mám v plánu odpojovat ji přes chytrou zásuvku skrze Home Assistanta, kde mám informace o počasí. Ušetřím tak nejen práci sekačce, ale i el. energii, mou energii z jejího čištění a slibuji si od toho i lepší kvalitu trávníku, který nebude tak prosychat z důvodu zbytečného sekání.
Jaký je váš nápad či záměr využití?
A jaký je váš případ využití chytré zásuvky? Podělte se s ostatními čtenáři tohoto článku o vaše nápady či tipy na chytré zásuvky, se kterými máte dobrou zkušenost…
Nápady z komentářů pod tímto článkem a pod videem na YouTube
- V. Němeček: Zásuvky máme u televizí nastavené tak, že televize nejdou zapnout dříve než v 15:30, aby měly děti čas na úkoly když přijdou ze školy :)
- V. Němeček: Další mám u bazénové filtrace, kde je nastaveno spouštění při levném proudu
- Boban: Automatické vypínání nabíjení (odpojení adaptéru) po dobití baterie mobilu/notebooku/powerbanky.
- Další nápady budou doplňovány…
3) Hlavní výhody a nevýhody chytré zásuvky
Hlavní výhody
- Funguje samostatně – k fungování Wi-Fi zásuvky potřebujete jen elektřinu a Wi-Fi připojení k síti/internetu
- Snadné nastavení přes mobilní aplikaci
- Ovládání odkudkoli – telefonem nebo třeba hlasem přes hodinky
- Nejuniverzálnější Smart Home produkt – ohromné množství případů využití
- Velmi nízká cena
Nevýhody
- Drtivá většina chytrých zásuvek spíná a rozpíná pravou zdířku. Ve světě to obecně není problém, protože na pravé zdířce bývá fáze, nicméně v českých končinách je normou (ale nemusí platit vždy), že je fáze na levé zdířce. Chytrá zásuvka pak v takovém případě spíná a rozpíná nulový vodič. I tak dochází samozřejmě k zapínání a vypínání spotřebiče, nicméně ten je i v případě vypnutí vlastně stále pod proudem. Výjimku tvoří níže doporučovaná zásuvka Meross MSS310, popř. pod ní uvedené její alternativy. Každopádně v případě zájmu můžete i s jinými zásuvkami rozpínat fázi bez nutnosti „vrat se“ v elektroinstalaci. Postačí vám k tomu obyčejná rozdvojka (roztrojka). Ty jsou totiž většinou zapojeny tak, že na jedné straně mají fázi přehozenou.
4) Jak vybírat chytrou zásuvku?
Chytrých zásuvek jsou na trhu desítky různých modelů od řady výrobců. Na co hledět při výběru chytré zásuvky, respektive jak by měla vypadat ta pro vás ideální a na co si dát pozor?
- Zásuvky mohou bezdrátově komunikovat přes různé technologie, pro začátek ale chcete primárně Wi-Fi zásuvku, která je schopna fungovat samostatně (např. na rozdíl od Zigbee zásuvky, ke které potřebujete ještě řídící jednotku)
- V českých končinách jsou ideální chytré zásuvky typu E, popř. typu F. Typ E je v Česku nejrozšířenější a lze do něj připojit v podstatě cokoli. Typ F je také velmi rozšířený a dobře použitelný, ale třeba běžné rozdvojky do takových zásuvek nepřipojíte (viz video výše)
- Francouzský (FR) typ E se středovým ochranným kolíkem
- Německý (DE) typ F neboli Schuko se dvěma ochrannými kontakty
- Za jeden z nejdůležitějších aspektů u produktů pro chytré bydlení považujeme co nejvíce možností integrace do různých systémů/platforem. Chcete-li např. zásuvku ovládat přes Amazon Alexu, Google Home, Home Assistanta či Samsung SmartThings, kupte si zásuvku toto umožňující.
- Integrace do některé z platforem výše pak přináší možnost ovládání hlasem, třeba přes chytré hodinky
- Šikovnou funkcí u některých zásuvek je měření spotřeby. Ne vždy to potřebujete a obecně to trochu zvyšuje pořizovací cenu, ale v některých případech použití se to velmi hodí
5) Naše doporučení jakou Wi-Fi zásuvku koupit
Úplně všechny Wi-Fi zásuvky samozřejmě otestované nemáme, nicméně mnoho jich již našima rukama prošlo. Ty níže uvedené v současné době doporučujeme, jelikož s jejich dlouhodobým používáním máme dobré zkušenosti a zároveň se dají koupit za slušné peníze.
1) Sonoff S26R2
Sonoff S26R2 je jedna z nejlevnějších Wi-Fi chytrých zásuvek na trhu, kterou lze snadno integrovat do řady systémů a platforem. Pro českého uživatele ideální typ E, maximální zatížení 16 A (3680 W), pořizovací cena cca 300 Kč.
Doplněno 13.8.2024: Užitečnou vlastností této zásuvky je, že si pamatuje předem nastavené akce Rozvrhu a také Časovače i při výpadku Wi-Fi. Jinými slovy i když přestane jít Wi-Fi, tak se zásuvka vypne či zapne jak má nastaveno.
Produktové číslo: S26R2TPE
ZobrazitparametryKoupit znašeho eshopuKoupitna Alza.cz
Blíže se s Wi-Fi zásuvkou Sonoff S26R2 můžete seznámit v naší krátké videorecenzi:
2) TP-Link Tapo P110 a P100
TP-Link Tapo P110 je jedna z nejlevnějších Wi-Fi chytrých zásuvek s měřením spotřeby, kterou lze snadno integrovat do řady systémů a platforem. Na trh byla uvedena v roce 2022. Pro českého uživatele ideální typ E, maximální zatížení 16 A (3680 W), pořizovací cena cca 400 Kč.
Doplněno 15.11.2023: Velkou konkurenční výhodou Tapo P110 oproti většině jiných chytrých zásuvek je možnost nastavit si více tarifů/pásem ceny elektřiny. Jsou zde 3 pásma, dále možnost odlišit všední a víkendové dny a ještě možnost rozdělit období na Léto a Zimu.
Doplněno 13.8.2024: Užitečnou vlastností této zásuvky je, že si pamatuje předem nastavené akce Rozvrhu nebo Časovače i při výpadku Wi-Fi. Jinými slovy i když přestane jít Wi-Fi, tak se zásuvka vypne či zapne jak má nastaveno. Nutno však upozornit, že např. oproti zásuvce Sonoff S26R2 uvedené výše Časovač této zásuvky „přepisuje“ Rozvrh. Aneb pokud máte nastavený Časovač, tak se akce Rozvrhu NEprovádí. Toto odlišné chování platí i v režimu funkční Wi-Fi.
Produktové číslo: Tapo P110
ZobrazitparametryKoupit znašeho eshopuKoupitna Alza.cz
Starším sourozencem z roku 2021 je model TP-Link Tapo P100. Jeho maximální zatížení je sice „jen“ 10 A (2300 W) a neumožňuje měření spotřeby, nicméně pořizovací cena je o pár desítek korun nižší. Tyto zásuvky lze koupit i v balení po více kusech, kde se pak třeba v případě TP-Link Tapo P100(4-pack) dostanete s cenou za kus i pod 300 Kč.
Produktové číslo: Tapo P100(1-pack)
ZobrazitparametryKoupit znašeho eshopuKoupitna Alza.cz
Blíže se s Wi-Fi zásuvkou TP-Link Tapo P110 (resp. i P100) můžete seznámit v naší krátké videorecenzi:
3) Meross MSS310
Meross Smart Wi-Fi Plug with Energy Monitor MS310 je trochu buclatější chytrá zásuvka, má však jednu zásadní výhodu. Díky dvěma otvorům pro zemnicí kolík ji lze zapojit „vzhůru nohama“, čímž můžete v českých zásuvkách docílit rozpínání fázového vodiče. Tato zásuvka je tedy výrazně bezpečnější, než drtivá většina její konkurence. Mimo jiné také umí měřit spotřebu. Standardně se prodává v dvojbalení, kde pak jeden kus vychází přibližně na 400 Kč.
Produktové číslo: MS310
ZobrazitparametryKoupit znašeho eshopuKoupitna Meross.com
S cenou okolo 600 korun je alternativou rozpínající levou zdířku zásuvka nesoucí označení AP-SP02. Tento model ale zatím osobně vyzkoušen nemám.
Blíže se s Wi-Fi zásuvkou Meross Smart Wi-Fi Plug with Energy Monitor MS310 můžete seznámit v naší krátké videorecenzi:
4) SmartWise 602PM
SmartWise 602PM je jedna z nejlevnějších Wi-Fi chytrých zásuvek na trhu, kterou lze snadno integrovat do řady systémů a platforem. Umí sofistikovanější měření spotřeby, respektive kromě příkonu (W) připojeného spotřebiče zobrazuje i aktuální napětí v síti (V) a proud (A). Zároveň umožňuje nastavit si při jakém příkonu, napětí a proudu se má zásuvka automaticky vypnout. Trochu zamrzí jen onen méně univerzální typ F. Maximální zatížení 16 A (3680 W), pořizovací cena cca 400 Kč.
Produktové číslo: SMW-KON-602PM
ZobrazitparametryKoupit znašeho eshopuPorovnatceny eshopů
Blíže se s Wi-Fi zásuvkou SmartWise 602PM můžete seznámit v naší krátké videorecenzi:
5) Meross MSS315
Meross Smart Wi-Fi Plug Mini MSS315 je první zásuvkou tohoto výrobce, která podporuje sjednocený protokol Matter, díky čemuž umožňuje snadnou integraci do všech hlavních platforem chytrého bydlení. I přes své minimalistické provedení umožňuje také měření spotřeby. Standardně se prodává v dvojbalení, kde pak jeden kus vychází přibližně na 500 Kč.
Produktové číslo: MS315
ZobrazitparametryKoupit znašeho eshopuKoupitna Meross.com
Osobně také historicky používám několik Xiaomi zásuvek, které jsem před lety pořizoval jako novinku ze zahraničí. V současné době bych ale tyto typově čínské zásuvky nikomu nedoporučil, protože nyní se již bez problému dají koupit povedené zásuvky s evropskými koncovkami (typ E, typ F) s jinak srovnatelnou funkcionalitou.
Z velmi povedených samostatně fungujících Wi-Fi zařízení můžeme ale pro změnu doporučit třeba nedávno recenzované moduly pro ovládání garážových vrat či brány.
31 komentářů
Petr Pilný
Poznámka k fázi v zásuvce, určitě to u nás není „zvykem“, ale NORMOU, dle starších ČSN norem by měl být fázový vodič vlevo, o něco novější aktualizace tomu pak hodila „vidle“ a od té doby se (i) elektrikáři hádají, jestli je ta nová norma spíše o zapojení „země – tedy žlutozelený třetí vodič“ a nebo i o tom, že fáze nemusí být vlevo. Nicméně se většina přiklání k fázi vlevo.
Realita je taková, že se fáze stále zapojuje vlevo, z pohledu bezpečnosti u nás je to dokonce zásadní, neboť velké množství starých (teď už spíše opravdu starých) spotřebičů může být při zapojení do zásuvky s fází ve druhé zdířce životu nebezpečných nebo budou v lepším případě alespoň vyhazovat pojistky.
Extrémní nebezpečí pak nastává ve chvíli, kdy někdo „dozemní“ třeba prodlužku přes nulu (už jsem to bohužel také viděl – i u té prodlužky, nejen u zásuvek), u ní pak nastane extrém v podobě, že na kolíku trčícím z prodlužky bez ochrany je fáze. Pokud si náhodou nesáhnete, připojení spotřebiče vede v lepším případě k vyhození pojistek, pokud by se tak náhodou nestalo, bude fáze ve spotřebiči v případě kovového obalu na něm a spotřebič bude „celkem nepříjemný na dotek“.
Ing. Petr Mlejnek
Děkuji moc za doplnění, respektive uvedení na pravou míru.
V. Němeček
Dobrý den, osobně mám už více než roční zkušenost s chytrou domácností. Vydal jsem se cestou Sonoff Zigbee. Zásuvek mám několik. Dvě u televizí, ty mám nastavené tak, že televize nejde zapnout dříve než v 15:30 aby měly děti čas na úkoly když přijdou ze školy :) Další mám u bazénové filtrace, kde je nastaveno spouštění při levném proudu… celkem mám doma asi 30 různých spínačů a čidel, to by bylo na celý článek.
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, děkuji za fajn nápady, doplnil jsem je do článku. Zejména ta nemožnost zapnout TV „před úkoly“ se mi velice líbí. :-)
David
Dobrý den, zajímavé téma a celkově článek, též mě velmi zaujal „Nejlevnější ovládání garážových vrat / brány telefonem nebo hlasem (2023)„. Neudělal byste v podobném duchu článek zaměřený na automatické ovládání žaluzií podle venkovního světla? Sám s takovou myšlenkou koketuji už nějakou chvíli, avšak jsem nenašel dostatečně levné řešení aby se vyplatilo to vytvářet sám a to především kvůli ceně Arduina / Rasberry (pravděpodobně musí existovat levnější alternativa, která bude dostačující pro danou činnost). Přeji hezký den.
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, děkuji moc za pozitivní zpětnou vazbu. Nemyslíte spíše venkovní rolety? Nebo myslíte venkovní či vnitřní žaluzie? Tak jako tak ani jednu z těchto možností jsem v „nízkorozpočtovém“ módu zatím neřešil, nicméně známý chce v dohledné době řešit právě venkovní rolety, takže něco na toto téma bych asi udělat mohl. Co se týče žaluzií, tak tam mne jako první produkt napadne Aqara Roller Shade Driver E1, ale jak jsem již psal, nemám zatím vyzkoušeno.
V. Němeček
Dobrý den, mě jedno „nízkorozpočtové“ řešení napadlo. Pokud už máte motorizované žaluzie, dejte pod vypínač např. Sonoff Zigbee Mini nebo něco podobného. Pak v aplikaci nastavte, aby se při západu slunce (nebo třeba hodinu po něm) žaluzie zavřely a při východu otevřely. Myslím že by to mělo fungovat stejně jako třeba poziční světla v chodbě, které mám doma. Takto to mám v plánu udělat a myslím, že by to mělo fungovat.
Ing. Petr Mlejnek
Také si myslím, děkuji za nápad.
Vladimír
Dobrý den, dal jsem si s probíráním nabídek wifi zásuvek asi větší práci, než p. Mlejnek. Takže kdo hledá ten najde: existuje na našem trhu jedna zásuvka, která VYPÍNÁ LEVÝ VODIČ! TUYA WiFi chytrá zásuvka AP-SP02 Osobně ověřeno. Jinou bych si ani nekoupil :)
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, před necelými 2 týdny jsem již dával na náš YT video o povedené Meross zásuvce, která umí rozpínat levnou zdířku. Nyní zpětně doplněno i do tohoto článku spolu s uvedením vámi zmiňované zásuvky, byť ji (zatím) nemám osobně vyzkoušenou. Tak jako tak děkuji za upozornění.
boban
Dost často lidé nabíjí své telefony (ale i NTB) přes noc, což bateriím neprospívá. Přes chytrou zásuvku lze večer načasovat dobíjení např. na 1,5 hod a šetří se nejen energie, ale hlavně spotřebič (telefon, NTB, powerbanka atd.).
Ing. Petr Mlejnek
Děkuji za příspěvek. V podstatě všechny moderní spotřebiče mají ochranu proti „přebití“, takže ponechání třeba mobilu na nabíječce přes noc nevidím jako nikterak velký problém. Je ale pravda, že nutné to rozhodně není. Nabíječka totiž bude držet mobil neustále na 100 %, resp. při 100 % nabíjení zastaví, ale když stav klesne na 99 %, ihned se zas baterie nabije na 100 %, což je vlastně zbytečné. Lze to řešit třeba jak píšete, případně ještě pohodlněji mne to napadá přes Home Assistanta. Tam si může uživatel nastavit akci podle úrovně baterie. Tj. zásuvku by šlo vypnout přesně ve chvíli, kdy se mobil nabije na 100 %. A pak ji třeba zase automaticky pustit druhý den odpoledne, aby byla připravena na další nabití v noci. Plná automatika, maximální úspora energie, minimální namáhání baterie zařízení.
M.Wagner
Dobrý den. Potřebuju měřit spotřebu energie na místě, kde není WiFi. Na místo jezdím 1x týdně. Spojí se nějaká zásuvka přímo s mobilem, bez poutřeby připojení k internetu? Vždy při mém příjezdu bych potřeboval přehrát do mobilu historii spotřeby. Nepotřebuju vypínání, nepotřebuju dálkové ovládání. Jako nutnost ale vidím české zapojení ochranného kolíku. Děkuju za radu.
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, zajímavý nápad. Standardně bych použil jen nějaký „hloupý“ měřák, ale tam byste neměl data po dnech, jen celková. Šla by použít výše doporučovaná zásuvka Meross MSS310. Vytvořit pro ni mobilní hotspot a připojit ji k aplikaci přes Wi-Fi vytvořenou mobilem. Když přijedete na dané místo, spustíte hotspot, zásuvka se k němu připojí a pošlete si data ze zásuvky z Meross aplikace na email. Otázkou je, jestli je schopna si ta data zásuvka pamatovat sama o sobě, bez neustálého připojení k internetu. Vyzkouším a info sem za pár dní doplním…
Ing. Petr Mlejnek
Tak to bohužel nefunguje. Zásuvka si sama o sobě žádná data nepamatuje. Když jsem jí po dvou dnech připojil k mobilnímu hotspotu, tak do Meross aplikace se žádná data zpětně nenačetla. Pro ukládání historických dat je tedy bohužel třeba neustálé připojení zásuvky k Wi-Fi (internetu). S čehož tedy mimo jiné také vyplývá to, že pokud bude výpadek internetu, ale stále půjde elektřina i Wi-Fi, tak bude pravděpodobně „mezera“ i v historických datech spotřeby.
tbrixi@post.cz
Aplikace eWelink má v aplikaci Energetický panel, který ukazuje spotřebu i zařízení, která primárně nemají měření spotřeby. Moc ale nechápu, jak to funguje. Nemohl byste to vyzkoumat?
Ing. Petr Mlejnek
Skutečně? Já to tedy aktivně nepoužívám, ale co jsem tam teď nahlédl, tak se mi tam zobrazují jen produkty, které spotřebu měří.
Petr
Dobrý den, můžete mi doporučit ověřenou wifi zásuvku, kterou lze ovládat přes platformu Samsungu „SmartThings“? Děkuji.
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, zvolit můžete klidně hned tu první uváděnou Sonoff S26R2, neboť její aplikace eWeLink jde napojit na SmartThings.
Karlos
Dobrý den, mám zásuvky Nedis WIFIPO120EWT + WIFIP121EWT a u obou se mi po měsíci používání začalo v aplikaci stávat, zamrznutí a nenačtení historie spotřeby, stránka se načte kousek a apka úplně zamrzne. Řešil jsem to přímo v Nedisu a ti mi řekli ať ji odeberu z aplikace, vymažu mezipaměť a znovu nainstaluji, že se s tím ještě nesetkali – nepomohlo. Zkusil jsem i apky Tuya Smart i Smart Life – Smart Living a dělá to pořád. Router jsem dal do továrka, zkusil jsem i na jiném internetu z mobilu přes – LTE Hot Spot a nepomohlo. Nesetkal se s tím někdo? Nebo má někdo nějaký nápad?
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, s těmito zásuvkami bohužel zkušenost nemám. Zlobí data z aplikace i i na jiném mobilu? Mají zásuvky aktuální firmware? Pokud ano, tak bych ten problém nahrál na video a zásuvky s tím reklamoval, jestli jsou ještě v záruce.
Karlos
Už jsem na druhém mobilu udělal nový učet, zásuvky resetoval a přidal je na ten nový učet a dělá to pořád. Zarážející je, že pokud se nějak pokazil firmware v zásuvce, že to udělalo na obou. Zásuvky mají aktuální firmware, mám je v záruce, takže tu venkovní co jsem měl v koupelně zanesu do Datartu a uvidím. Ještě mě napadlo jestli zásuvka nemá nějakou malou paměť a zůstalo tam něco viset co nejde smazat. Po nějaké pecce v síti nebo přepětí.
Ing. Petr Mlejnek
Pak bych je určitě reklamoval, chyba je jednoznačně v produktu, byť mohla vzniknout až s novým FW. Firmware je také součástí produktu.
Honza
Dobrý den, nemáte někdo zkušenost ovládání chytré zásuvky pomocí vícero vypínačů? Chtěl bych chytrou zásuvkou ovládat oběhové čerpadlo v technické místnosti. V kuchyni a obou koupelnách bych měl instalovaný vypínač, kterým bych zásuvku zapnul a oběhové čerpadlo by mi dovalilo teplou vodu až ke kohoutům. Spínací hodiny na ovládání čerpadla se mi moc neosvědčili, jelikož je užívání teplé vody v domě s malým dítětem dosti nepředvídatelné a zase aby to běželo 24/7 se mi nechce. Děkuji za tipy. Honza
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, Honzo. Udělat to určitě jde. Na první dobrou mne napadá levná Wi-Fi zásuvka Sonoff S26R2 k čerpadlu a tři malá bateriová tlačítka Sonoff SNZB-01P do každé z místností. K těm tlačítkům sice potřebujete ještě řídící bránu, třeba Sonoff Zigbee Bridge Pro, ale tu pak využijete třeba i na další produkty. V nativní aplikaci eWeLink si pak vše přidáte a nastavíte si, že po kliknutí na kterékoli z tlačítek se spustí daná zásuvka, třeba jen na 2 minuty, a pak se automaticky vypne.
Ľuboš
Zdravím, mám TP-Link Tapo P110, ale nedostal som od nej to, čo som očakával. Potrebujem zapnúť spotrebič trebárs trikrát do jednej hodiny, proste v minútových intervaloch. Môžete mi poradiť, ktorá chytrá zásuvka to umožňuje?
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, nerozumím. Tato zásuvka lze nastavovat po minutách jak v Rozvrhu, tak v Časovači.
S. Vágner
Dobrý den, zajímá mě, jak se zachová zásuvka v případě výpadku wifi (čili ve stavu online). Po 30 minutách mi aplikace Smart Life zahlásí, že je offline. Jde mi ale o to, zda nedejbože nadále neproudí elektřina, pokud k odpojení od wifi došlo ve fázi „ON“. V takovém případě by mi například ve spojení s čerpadlem za účelem závlahy vycucla celou studnu. Ale asi to tak (předpokládám) nebude. Konkrétně mám typ Chytrá Wifi zásuvka Smart TUYA 16A Wattmetr Časovač.
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, děkuji za velmi kreativní dotaz. Rozhodně bych toto chování nepovažoval za samozřejmost, nicméně co jsem to právě otestoval u Sonoff a Tapo zásuvek doporučovaných výše, tak ano, přednastavené akce si pamatují i když přestane jít Wi-Fi. Byť se každá ze zásuvek chová trochu jinak, viz doplněné info v článku. S vám uváděnou zásuvkou ale zkušenosti nemám, takže jak se chová ta nevím.
Karel
Dobrý den, mám zasuvku která je sepnuta pouze při nízkém tarifu. V ní je zapojena zásuvka NEDIS WIFIP121 .Potřebuji aby se sepnula cca 10 min po zapnutí NT. Podmínku jsem dal : stav po ztrátě energie vypnuto. Pokud vypnu NT hned zase zapnu, tak se příkaz provede. Pokud je prodleva delší tak se neprovede nic. Dá se to nějak nastavit. Děkuji
Ing. Petr Mlejnek
Dobrý den, s uvedenou zásuvkou nemám zkušenost, nicméně napadá mne to „obejít“ tak, že byste ji nastavil po výpadku sítě Vypnuto, ale pak u ní měl v Rozvrhu nastaveno, aby se spouštěla každých 10 minut. Pokud se váš nízký tarif mění v řádu hodin či půlhodin, tak by to mohlo fungovat.