Herní monitor MSI G272QPF startoval na českém trhu v létě tohoto roku, ale několik měsíců byl poměrně neviditelný kvůli nepříliš atraktivní ceně. Vše se změnilo v září 2023, kdy se postupně jeho cena snížila pod částku 7 tisíc korun. To už je mnohem zajímavější cena, obzvlášť když vezmeme v potaz jeho špičkové parametry.
Jde o 27palcový IPS monitor, který je určen hlavně hráčům. Využívá Quad HD rozlišení (2560 x 1440 pixelů), dále nabídne vysokou 170Hz obnovovací frekvenci nebo nízkou 1ms odezvu. Potěší podporou HDR, pivotem, adaptivní synchronizací včetně G-Sync či výbornými barvami. Dokáže však tento herní monitor obstát v reálném používání? Na to si odpovíme v této recenzi MSI G272QPF.
Rychlá navigace článkem
- Obsah balení a zpracování monitoru MSI
- Výbava a ovládání MSI G272QPF
- Doporučené nastavení monitoru MSI G272QPF
- Displej a funkce monitoru MSI G272QPF
- Hraní her s monitorem MSI G272QPF
- Závěr recenze monitoru MSI G272QPF
Obsah balení a zpracování monitoru MSI
Balení monitoru MSI G272QPF nepřekvapí a vzhledem k ceně by bylo poměrně velkým překvapením, kdyby MSI dodalo nějaké netradiční příslušenství. Samozřejmostí je stojan, dále se dostalo na šrouby k VESA uchycení na zeď či stojan třetí strany, základní manuál, DisplayPort kabel a malý externí napájecí zdroj, který pravděpodobně zůstane na stole, pokud máte zásuvku u podlahy. Samotný kabel, který vede z adaptéru do monitoru není totiž zrovna dlouhý.
Zpracování je více než dobré a nenarazil jsem na žádné problémy. Rámečky kolem displeje jsou poměrně malé, stojan kombinující kov a plast drží pevně a nehrozí žádné převážení či vyklání ze strany na stranu. A to i když s monitorem různě točíte, nastavujete výšku či úhel díky pivotu. Samotné plasty jsou matné, s občasným lesklým proužkem. S monitorem jsem se nebál manipulovat, například kvůli tomu, že by se použily tenké plasty nebo protože by příliš vrzaly. Z tohoto pohledu si zaslouží MSI pochvalu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Výbava a ovládání MSI G272QPF
Určitého šetření se dá všimnout na samotné výbavě monitoru, protože nabízí jen to nejdůležitější a doslova nic navíc. U konektorů naleznete DisplayPort 1.2, dva HDMI 2.0 a sluchátkový výstup. Nedostalo se na klasické USB, natož modernější USB-C či třeba držák na sluchátka, který se v poslední době objevuje u čím dál většího počtu herních monitorů. Někoho by mohla zamrzet absence reproduktorů.
Na RGB prvky také můžete zapomenout, ono obecně má tento monitor poměrně střídmý design, který na první dobrou nekřičí na všechny strany, že jde o herní model. Vše je vyvedeno v černé. Jedinou výjimkou je červený joystick, který je umístěn v pravém dolním rohu zadní strany. Přes tento joystick probíhá veškeré ovládání. Na spodní hraně monitoru je k dispozici pouze zapínací tlačítko. Volba joysticku je rozhodně velkým plusem, protože značně urychluje nastavení v menu, než kdyby se používala klasická tlačítka.
Samotné menu monitoru potěší češtinou a poměrně přehledným nastavením, ve kterém máte vše potřebné a zároveň uvidíte základní informace například o aktivním HDR, frekvenci či adaptivní synchronizaci. K dispozici je několik předpřipravených voleb pro různé druhy her a stejně tak pro práci či sledování filmů. V obou případech mi však přišlo nejlepší ruční nastavení.
Doporučené nastavení monitoru MSI G272QPF
- Jas: 50
- Kontrast: 70
- Ostrost: 0
- Teplota barev: Přizpůsobení – R: 97 G: 99 B: 100
- Slabé modré světlo: Off
- HDCR: Off
- Vylepšení obrazu: Off
- Noční vidění: Off
- Doba odezvy: Normální
- Přetaktování DP: On
Samozřejmě se nejedná u univerzální nastavení pro každý monitor, obzvlášť u teploty barev se nastavení může lišit v podstatě u každého panelu. Jas si například volíte hlavně podle osvětlení místnosti, ve které monitor máte, takže se to bude u každého lišit.
Dobu odezvy jsem ponechal na základní hodnotě, i když monitor podporuje dva rychlejší režimy. Jenže při vyšších hodnotách se začalo objevovat menší zadrhávání, což bylo bez testu téměř nepozorovatelné, horší to však bylo u rychle se pohybujících objektů, kolem kterých jdou vidět artefakty. Při normálním nastavení odezvy je vše v pořádku a nezaznamenal jsem přitom „pomalejší“ odezvu.
Přetaktování DisplayPortu na rozdíl od odezvy bylo perfektní a 170Hz obnovovací frekvence fungovala zcela bez problémů a ztráty snímků. Přes HDMI konektory je pak k dispozici maximálně 144 Hz, takže monitor stále můžete velice dobře využít třeba s herními konzolemi Sony PlayStation 5 a Xbox Series X, které u některých her nabízí vyšší snímkovou frekvenci.
Displej a funkce monitoru MSI G272QPF
Jak již bylo zmíněno v úvodu, testovaný MSI monitor používá IPS panel. Ty se obecně chlubí skvělými pozorovacími úhly například oproti VA panelům, se kterými se ve stejné cenové kategorii dá rovněž setkat. Jejich výhodou je pak velice dobré podání barev či bezproblémové hraní s vysokými FPS.
Konkrétně u barevného pokrytí je na tom MSI monitor velmi dobře. U sRGB pokrývá 120,22 % barevného spektra, a u Adobe RGB je to pak 91,18 %. V první řadě jde o herní monitor, ale s těmito hodnotami skvělé poslouží i v grafických programech či třeba u editace videí, kde je přesnější barevné podání důležité. Jedinou horší věcí byl mírný nádech do červena, který se ale dal jednoduše vyřešit tím, že jsem mírně stáhnul červenou v nastavení teploty barev.
Nejde přímo o monitor s 10bitovou barevnou hloubkou, jak v některých popiscích můžete číst. Využívá klasickou 8bitovou hloubku, kterou však vylepšuje o tzv. funkci FRC (Frame Rate Control). Jednoduše řečeno manipuluje s jednotlivými pixely a jejich barvami velice rychlým blikáním. Díky blikání dvou barev za sebou dokáže imitovat libovolný odstín z 10bitové barevné hloubky. Ve skutečnosti tak nedokáže zobrazit více než miliardu odstínů jako prémiovější monitory s 10bitovou barevnou hloubkou. 10bitový panel by byl samozřejmě lepší, ale na druhou stranu lidské oko obecně rozdíl nepozná. I proto se 8bit + FRC objevuje u čím dál většího počtu monitorů.
S maximálním jasem 300 nitů se zrovna monitor MSI G272QPF nechlubí. Jedná se spíše o podprůměr. Na druhou stranu, jak už bylo zmíněno výše, hodně záleží na tom, jak moc máte prosvětlenou místnost, ve které je počítač umístěn. Osobně jsem měl jas monitoru nastavený na poloviční hodnotu a zcela mi to dostačovalo pro každodenní používání, ať už při hraní, přehrávání filmů či kancelářské práci.
Nižší hodnotu maximálního jasu už spíše pocítíte u HDR, respektive nepocítíte, protože rozdíly mezi standardním SDR a HDR režimem jsou téměř nerozeznatelné. Samotné přepínání do režimu s podporou dynamického rozsahu funguje perfektně, ať už při přehrávání filmů a seriálů či her. U konkurence to každopádně není moc lepší, pokud chcete používat u monitoru kvalitní HDR, je potřeba pořádně připlatit. Úplně se tak nedá MSI kritizovat.
U pozorovacích úhlů patří monitor MSI G272QPF spíše k průměru. Nezazáří nějakými skvělými hodnotami, ale také úplně nepropadne. U pozorování z úhlu je vidět na první pohled mírné ztmavnutí obrazu.
Hraní her s monitorem MSI G272QPF
V základu podporuje tento monitor 165 Hz, avšak doporučuji v nastavení aktivovat přetaktování na 170 Hz. Funguje totiž bezchybně, input lag je v této frekvenci stále nízký a dá se dokonce porovnat s dražšími monitory. Je rovněž dobré dodat, že tyto hodnoty jsou dostupné pouze přes DisplayPort. Pokud připojíte monitor přes HDMI, je k dispozici „jen“ 144 Hz bez možnosti přetaktovaní. HDMI se hodí spíše k herním konzolím a počítač chcete mít ideálně propojený přes DisplayPort.
Důležitou věcí u hraní her je podpora adaptivní synchronizace. Díky ní se podporují technologie jako FreeSync a G-Sync. Pokryté jsou tak grafické karty všech výrobců, včetně Intelu, který může využít právě FreeSync. Konkrétně u G-Sync se nejedná o plnou podporu, jelikož uvnitř monitoru chybí speciální G-Sync modul. Ten by výslednou cenu monitoru výrazně zvýšil.
Jak je i uvedeno na krabici a reklamních materiálech, jedná se o G-Sync kompatibilní monitor. Takové monitory prošly několika testy, aby u nich bylo určeno, jestli fungují dobře bez trhání obrazu a záseků. Nálepku G-Sync kompatibilní si monitor určitě zaslouží, otestoval jsem jej na velmi výkonném herním PC, například s esport tituly jako Counter Strike 2, Overwatch 2 či třeba závodní Forzou Horizon 5, a vše fungovalo perfektně.
Velice dobrá podpora obou technologií je plusem i z pohledu budoucnosti, když se například budete rozhodovat o tom, jakou grafickou kartu pořídit či třeba budete pořizovat celou novou herní PC sestavu. Odpadne tak nutnost soustředit se pouze na jednoho výrobce kvůli omezené podpoře synchronizace.
Závěr recenze monitoru MSI G272QPF
Výsledný poměr cena / výkon je u monitoru MSI G272QPF ukázkový. Někomu může možná vadit mírně okleštěná výbava, ať už je to kvůli absenci reproduktorů, USB konektorů či třeba RGB. Jedná se o užitečné věci, ale na hraní her nemají žádný vliv. Společnost MSI tímto krokem dokázala ušetřit, a naopak téměř vše investovala do obrazovky, která se dokonce vyrovná dražším herním monitorům.
MSI G272QPF je Quad HD herní monitor se 170Hz obnovovací frekvencí, výborným barevným podáním, stabilním stojanem, dobrou odezvou a skvělou adaptivní synchronizací za poměrně nízkou cenu. Co více si přát. Nejenže na papíře vypadá skvěle, ale i po testování se tento model dá doporučit jako nejlepší volba, pokud hledáte herní monitor do 7000 Kč.
Hlavní výhody
- 170Hz obnovovací frekvence
- IPS panel s výbornými barvami
- Podpora G-Sync a FreeSync
- Skvělý stojan s pivotem
- Výborný poměr cena / výkon
Nevýhody
- Pouze základní výbava
- Nižší maximální jas
- Průměrné HDR
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Alternativ k testovanému monitoru je hned několik. Asus TUF Gaming VG27AQ1A nabídne v podobné cenové kategorii identickou 170Hz obnovovací frekvenci nebo kompatibilitu s G-Sync. Dokonce potěší integrovanými reproduktory. Na druhou stranu je na tom Asus TUF Gaming VG27AQ1A hůře v maximálním jasu a zobrazení HDR. Zároveň mu chybí pivot, díky kterému by se dál otáčet.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Philips 27M1N5500ZA řeší několik neduhů MSI monitoru. Má již reproduktory, nabídne vyšší maximální jas a také integrované USB porty pro připojení příslušenství. Každopádně je monitor Philips 27M1N5500ZA o něco dražší volbou a navíc i s vyšší spotřebou. Další doporučení nejen v této cenové kategorii si můžete přečíst v samostatném článku nejlepších monitorů.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Monitor MSI G272QPF na naši žádost pro účely této recenze poskytlo oficiální české zastoupení nadnárodní společnosti Micro-Star International Co., Ltd., děkujeme.