V dnešní době existuje na trhu široká škála monitorů s různými technologiemi obrazovek. Každý typ technologie má své vlastní výhody a nevýhody, které je třeba zvážit při výběru nového monitoru. Mezi nejrozšířenější technologie obrazovek patří v současné době IPS, VA či OLED. Každá z nich má své specifické vlastnosti, které ovlivňují kvalitu obrazu, výkon a energetickou účinnost. V následujících odstavcích si představíme tyto technologie obrazovek u monitorů podrobněji a poradíme vám, jak si vybrat ten nejlepší panel pro vaše potřeby.
Rychlá navigace článkem
OLED panely
OLED se výrazně odlišuje oproti všem zbylým panelům. Největší rozdíl je v tom, že jednotlivé pixely jsou zároveň zdrojem světla. Díky tomu nabídnou mnohem rychlejší odezvu, a navíc odpadají neduhy spojené s klasickým podsvícením. OLED panely mají rovněž zcela nejlepší kontrast, protože dokážou zobrazit dokonalou černou jednoduše tím, že se vypnou jednotlivé pixely podle potřeby. To má následně pozitivní vliv na skvělé zobrazení obsahu s vysokým dynamickým rozsahem (HDR).
Úplně dokonalé ale OLED panely nejsou. V první řadě stále existuje riziko degradace kvůli vypalování pixelů. A i když už to v dnešní době není tak hrozné, jak u prvních generací OLED panelů, stále se doporučují určité kroky jako je třeba automatické skrývání lišty operačního systému či třeba spořič obrazovky s krátkou aktivační dobou. Druhou negativní věcí je nižší maximální jas než u klasických LCD panelů, což nemusí být ideální v prosvětlených místnostech. Poslední větší negativum OLED panelů je jejich vysoká cena.
Proč si vybrat monitor s OLED panelem?
Pokud hledáte to nejlepší na hraní her a konzumaci obsahu, jsou OLED monitory tím nejlepším. Kombinace nízké odezvy, skvělého HDR, výborného kontrastu a barevného podání zajistí výborný zážitek. V článku s nejlepšími herními monitory doporučujeme hned několik zajímavých modelů s OLED panelem.
Výhody a nevýhody OLED panelu
- výrazně nižší odezva
- nejlepší kontrast, zobrazení černé a HDR
- špičkové podání barev
- riziko vypalování jednotlivých pixelů
- nižší maximální jas
- nejdražší typ panelu
NejlepšíOLED monitoryMonitorys min. odezvou
IPS panely
V současné době jsou IPS panely nejoblíbenější nejen u herních, ale rovněž kancelářských monitorů. Mají perfektní poměr cena / výkon, i když je pravda, že ze všech tří typů LCD obrazovek jsou nejdražší na výrobu. Na druhou stranu se jedná pořád o zlomek ceny OLED panelů. IPS exceluje hlavně ve skvělých pozorovacích úhlech a pak jednoduše v tom, že nedělá nic zcela špatně. Kontrast má slušný, stejně dobře je na tom zobrazení černé nebo nízká odezva. Po kalibraci dokáže nabídnout výborné podání barev, takže se hodí třeba na práci v grafických programech, editaci videa či úpravu fotografií.
Přímo nějaké výraznější negativum se těžko u IPS panelů hledá, snad jen tzv. Backlight bleeding, neboli prosvítání podsvícení. U některých IPS panelů k tomuto jevu může docházet, poznáte to nerovnoměrným podsvícením, obzvlášť na krajích obrazovky. Obecně IPS panely nabídnou nižší kontrast, než VA či OLED panely a pomalejší odezvu než TN, takže přímo mnoho prvních míst nemají, avšak v celkovém součtu a s přihlédnutím na cenu jsou na tom nejlépe ze všech typů LCD panelů.
Proč si vybrat monitor s IPS panelem?
Pokud hledáte všestranný monitor, který si poradí s hraním her, prací s grafickými programy či sledováním filmů, neuděláte s IPS panely chybu. Kvalit OLED panelů nedosahují, avšak jsou výrazně levnější a nehrozí u nich vypalování pixelů. Monitory s IPS panely převažují v našich výběrech nejlepších herních monitorů, ale také těch kancelářských od 2500 Kč do 15 000 Kč.
Výhody a nevýhody IPS panelů
- výborný poměr cena / výkon
- excelentní pozorovací úhly
- velmi dobré barevné podání
- bezproblémové hraní s vysokými FPS
- prosvítání podsvícení
- nižší kontrast než VA a OLED panely
- vyšší odezva než TN panely
NejlepšíIPS monitoryMonitorys nej. frekv.
VA panely
Před příchodem OLED displejů byly VA panely tou nejlepší možností, pokud jste chtěli skvělý kontrast, výbornou černou a živé barvy. Mezi LCD panely si v těchto parametrech stále drží prvenství. Můžou být ideální cenově dostupnější volbou pro hráče, pokud teda nehrajete akční hry, ve kterých je potřeba nízká odezva. Skvělá černá barva je vykoupena špatnou odezvou při tmavých scénách, kdy obzvlášť přechody mezi jednotlivými odstíny černé jsou pomalé a při hraní kompetitivní střílečky by vás to mohlo negativně ovlivňovat. U levnějších panelů se můžou vyskytovat problémy se ztrátou detailů v tmavých odstínech.
QLED panely
Podle názvu by se mohlo zdát, že QLED jsou vzdáleným příbuzným OLED panelů. Ve skutečnosti se jedná o marketingový tahák společnosti Samsung a zjednodušeně se dá říct, že jde o VA panel s vylepšenou vrstvou o kvantové body. Hlavně se s QLED panely setkáte v televizích, ale na trhu se objevilo i několik monitorů a v druhé polovině roku 2023 stále můžete pár modelů pořídit. V QLED panelech jsou diody využívající zmíněné kvantové body. Ty dokážou zobrazit více odstínů barev a nabídnout vyšší jas. Negativa VA panelů však stále zůstávají.
Proč si vybrat monitor s VA panelem?
Nižší cena ve spojení s výbornou černou a živými barvami z nich dělá skvělou volbu pro hraní singleplayerových her, které vás vtáhnou do děje a není u nich potřeba špičková odezva či extrémně vysoká obnovovací frekvence. U QLED monitorů můžete mezi plusy přidat vynikající barevné podání a vyšší jas. Zároveň už ale nepočítejte s nízkou cenou.
Výhody a nevýhody VA panelů
- skvělý kontrast
- výborné zobrazení černé
- velmi dobré podání barev (s výjimkou QLED, tam je i lepší než IPS)
- levnější než monitory s IPS panelem
- horší pozorovací úhly
- pomalejší odezva v tmavých scénách
- ztráta detailů v tmavých odstínech u levnějších panelů
NejlepšíVA monitoryNejlepšíQLED monitory
TN panely
V obchodech se s TN panely setkáte u těch nejlevnějších monitorů. V současné době najdou využití už více méně jen u monitorů určených na esport. A to díky tomu, že nabízí nízkou odezvu, které se nevyrovnají IPS či VA panely. Zároveň se za velice dobré ceny dají pořídit modely s vysokou obnovovací frekvencí přesahující hodnoty 240 Hz. Tím ale v podstatě výhody TN panelů končí.
Na ústupu jsou kvůli tomu, že IPS panely v posledních cca pěti letech výrazně zlevnily a pro velkou většinu uživatelů dávají mnohem větší smysl, ať už kvalitou obrazu, lepšími pozorovacími úhly či lepším kontrastem.
Proč si pořídit monitor s TN panelem?
Pokud to s hraním esport her jako je Counter-Strike 2, Valorant či třeba Overwatch 2 myslíte vážně, ale zároveň nechcete utrácet hodně peněz za špičkové IPS či OLED monitory, můžou být modely s TN panelem vhodnou volbou. Alespoň co se týče odezvy a obnovovací frekvence. U zbytku parametrů už to taková sláva není a musíte počítat s horší kvalitou obrazu, špatnými pozorovacími úhly či třeba horším kontrastem.
Výhody a nevýhody TN panelů
- skvělá odezva
- nízká cena
- špatné pozorovací úhly
- horší kvalita obrazu
- podprůměrný kontrast