Koupě herní myši je jako výběr správného nástroje pro umělce – ať už jde o štětec pro malíře, který přesně kopíruje jeho pohyby na plátně, nebo o strunu na housle, která rezonuje s každým dotykem smyčce. Pro hráče, kteří se chtějí zlepšovat, je důležité najít myš, která bude rozšířením jejich ruky a dokáže intuitivně reagovat na každý jejich pohyb. V tomto článku se podíváme, na co se zaměřit při výběru herní myši a zodpovíme i pár častých otázek.
Rychlá navigace článkem
- K čemu je u herní myši polling rate?
- Nebojte se navýšit citlivost myši (DPI)
- Nezapomeňte na ergonomii a hmotnost
- Je lepší bezdrátová nebo drátová herní myš?
- Naše doporučení herních myší
K čemu je u herní myši polling rate?
Volně se dá přeložit jako frekvence dotazování a znamená to, jak často myš posílá informace o svém stavu do PC. A to ať už jde o polohu nebo mačkání tlačítek. Měří se v hertzích a čím vyšší hodnotu polling rate máte, tím častěji myš komunikuje s počítačem, respektive má nižší odezvu.
Většina herních myší nabízí v základu polling rate 1000 Hz, což znamená, že s počítačem komunikuje 1000krát za sekundu. Jinak řečeno má dobu odezvy 1 ms. U prémiových herních myší už se můžete setkat s hodnotami až 8000 Hz. Je tu však druhá strana mince. Vysoký polling rate si již bere nezanedbatelné množství výkonu procesoru a pokud nemáte výkonné herní PC, očekávejte snížení FPS ve hrách. Další potenciální minus je v tom, že ne všechny hry si dobře rozumí s vysokým polling ratem. Obzvlášť to platí pro starší hry, ale ještě nedávno i třeba League of Legends mělo velké problémy s vyššími hodnotami a místo výborné odezvy se kurzor myši nepěkně trhal.
Nebojte se navýšit citlivost myši (DPI)
Citlivost myši, udávaná v DPI (dots per inch), hraje klíčovou roli v plynulém a precizním ovládání. Vyšší hodnota DPI značí větší citlivost, tzn. kurzor na obrazovce se bude pohybovat rychleji při malém pohybu myši. U herních myší se běžně setkáváme s hodnotami DPI v řádech desítek tisíců, avšak v běžném použití se ty zcela nejvyšší hodnoty nevyužívají. Každopádně jde z této informace poznat využití kvalitnějšího senzoru, což přináší určitou výhodu, která se projeví také u nižších DPI.
A tím nemyslíme 400 až 800 DPI. Doba podobně nízkých hodnot už je v podstatě pryč. U moderních herních myší se nebojte nastavit základ třeba okolo 3200 DPI a v kombinaci s vyšším polling rate klidně ještě více. Samozřejmě ve výchozím nastavení je kurzor extrémně rychlý. Proto musíte v nastavení jednotlivých her softwarově snížit rychlost kurzoru na příjemnější hodnoty, se kterými se dá pohodlně a přesně kurzor ovládat. Ve výsledku se klidně můžete dostat na rychlost simulující 800 DPI, stále ale budete využívat vyšší citlivost, takže senzor bude přesnější.
Doporučujeme také nastavovat identickou citlivost napříč různými hrami, jelikož to přináší značné benefity, obzvlášť u online her. Svalová paměť má velký vliv na hraní kompetitivních her a postupným hraním s identickými hodnotami si dokážete vytvořit automatické reakce na různé situace, i když může jít o úplně odlišné hry. Pro zjednodušení nastavení citlivosti existují online kalkulačky, jako je mouse-sensitivity.com nebo gamingsmart.com. Stačí zadat základní údaje z jedné hry a kalkulačka vypočítá odpovídající nastavení pro druhou, čímž zajistí identickou citlivost a ovládání myši.
Nezapomeňte na ergonomii a hmotnost
Před koupí je dobré se rovněž zaměřit na ergonomii, umístění tlačítek a jejich spínačů. Existuje několik různých druhů úchopů, a ne všechny myši jsou zcela univerzální. O něco horší je to u leváků, kteří si musí dávat pozor na výběr univerzální myši se symetrickou ergonomií, ale také s umístěním bočních tlačítek. Výrobci rovněž uvádí či přímo garantují maximální počet kliků u jednotlivých spínačů. Jedná se o jeden z parametrů, na který by se nemělo zapomínat.
Hmotnost je poměrně zajímavá u herních myší. V minulosti byla trendem vyšší váha, v baleních se dokonce často objevovala dodatečná závaží, která se dala vložit dovnitř myší. Poslední roky se trh ubírá zcela opačným směrem a nejvíce trendy jsou herní myši s nízkou hmotností. Častokrát jdou výrobci myší do takových extrémů jako třeba děrovaný design, aby byla celková hmotnost snížena jen třeba o pár gramů.
Je lepší bezdrátová nebo drátová herní myš?
Největším argumentem proti pořízení bezdrátové herní myši byla ještě donedávna vysoká odezva. To stále platí, pokud třeba připojíte myš přes Bluetooth, avšak pokud využijete 2,4GHz USB přijímače, je výsledná odezva identická nebo dokonce lepší než u drátových myší. Situaci asi nejlépe dokresluje to, že u profesionálních hráčů už ve velkém převládají bezdrátové myši.
Po vyřešení tohoto problému je to ve finále výrazně o osobních preferencích. Nedá se příliš mluvit v tom smyslu, že jedna nebo druhá kategorie má nějaká výrazná negative, v obou případech se jedná o drobnosti.
U drátové myši v podstatě nic neřešíte, nemusíte si hlídat výdrž baterie, výměnu „tužkovek“ či následné nabíjení. Cenově jsou na tom rovněž lépe. Je tu mínus v podobě kabelu, který je zkrátka na obtíž, už jen třeba tím, že klade odpor, zadrhává se o stůl apod. Částečným řešením je pořízení speciálního držáku, což zvyšuje cenu a rozhodně to nevypadá na stole zrovna elegantně.
Bezdrátové herní myši nabízí svobodu pohybu a větší pohodlí. Vašim problémem nebo spíše mírnou překážkou nebude kabel, ale věci spojené s výdrží. U levnějších modelů to znamená třeba nákup nabíjecích AA baterií pro rychlou výměnu, u dražších pak nabíjení akumulátoru přes kabel. Menším minusem je obecně vyšší cena.
Naše doporučení herních myší
Konkrétní tipy na ty nejlepší herní myši jsme pro vás rozepsali do několika článků podle dostupného rozpočtu. Ve výběrech se nachází drátové i bezdrátové modely od společností jako je Razer, Logitech, Asus či třeba HyperX. Nezapomněli jsme na cenově dostupnější modely, stejně jako zlatý střed do 2000 Kč a samozřejmě jsme se rovněž blíže podívali na doporučení těch zcela nejlepších myší současnosti bez ohledu na rozpočet.