Chcete mít možnost změřit si krevní tlak co nejsnadněji, prostřednictvím chytrých hodinek na vašem zápěstí? V následující videorecenzi si přiblížíme aktuální možnosti, které současný trh nabízí. V hlavní roli jsou hodinky Asus VivoWatch SP, Samsung Galaxy Watch Active2 a Galaxy Watch3. Co můžete od těchto zařízení očekávat?
Rychlá navigace
- Naše VIDEORECENZE
- Asus VivoWatch SP
- Samsung Galaxy Watch Active2 (a Watch3)
- Závěrečné shrnutí a doporučení
VIDEORECENZE – Hodinky na měření krevního tlaku
Stručné představení dvou chytrých hodinek, které jaké jediné na českém trhu umožňují měření krevního tlaku bez nutnosti použití jakéhokoli dalšího zařízení. Co umí hodinky Asus VivoWatch SP a Samsung Galaxy Watch Active2? Lze je vzájemně srovnávat?
Obsah videa
00:00 Úvod
01:17 Měření krevního tlaku hodinkami Asus VivoWatch SP
02:52 Měření krevního tlaku hodinkami Samsung Galaxy Watch Active2
04:41 Měření SpO2 na Asus hodinkách
05:19 „Natočení“ EKG na Samsung hodinkách
06:06 Výdrž baterie hodinek
07:38 Rozdíl v displejích
08:12 Rozměry a voděodolnost
08:57 „Chytrost“ hodinek
10:16 Podpora češtiny
11:11 Závěrečné shrnutí a doporučení
Pro účely této recenze jsem se snažil také získat hodinky Omron HeartGuide, které taktéž umožňují měření krevního tlaku… Bohužel mi ale ze strany této společnosti nebylo vyhověno, jelikož český a slovenský trh prý po ně není prioritou. Tyto hodinky tedy u nás v současné době nekoupíte.
Asus VivoWatch SP
Hodinky Asus VivoWatch SP (HC-A05) byly představeny již na podzim roku 2019. Jejich dostupnost však byla v průběhu roku 2020 velmi špatná a na českém trhu jsou k dostání řekněme od začátku roku 2021. V různých propagačních materiálech si lze všimnout, že společnost Asus tyto hodinky prezentuje spíše jako „monitor zdraví“, než-li chytré zařízení.
1) Oficiální video
Chytré hodinky Asus VivoWatch SP si můžete blíže představit i v níže uvedeném oficiálním videu. Nutno však zmínit, že hodinky v tomto videu mají výrazně barevnější a kontrastnější displej. Reálná podoba displeje recenzovaného modelu Asus VivoWatch SP (HC-A05) je jiná, neboť má LCD transflektivní displej, viz naše foto výše. Je tedy dost možné, že existuje i verze s IPS či Amoled displejem, ale zatím nebyla představena.
2) Měření krevního tlaku a SpO2
Abyste mohli hodinky Asus VivoWatch SP používat na měření krevního tlaku, musíte je nejprve zkalibrovat za pomocí standardního tonometru na paži. Poté již stačí jednou za 2 týdny jedna kalibrace. V tabulce níže naleznete několik testovacích měření, které byly prováděny v průběhu jednoho měsíce v různých fázích dne. V mém případě hodinky v průměru měřily tlak nižší a odchylka od nuly na obě strany byla 6,89/5,44. O takové hodnoty tedy hodinky měřily odlišně v porovnání s tonometrem.
Ohromnou přidanou hodnotu má u hodinek Asus VivoWatch SP možnost kontinuálního monitoringu krevního tlaku v průběhu celého dne.
Hodinky Asus VivoWatch SP také nabízí možnost kontinuálního měření okysličení krve přes noc.
Přestože hodinky mají dva EKG senzory, NEumí bohužel v současné době zaznamenat elektrokardiogram jako konkurenční Samsungy. Snímače jsou využívány jen na měření krevního tlaku a tepu.
3) Hlavní výhody a nevýhody Asus VivoWatch SP
Jaké jsou konkurenční výhody, ale také případné nevýhody hodinek Asus VivoWatch SP (HC-A05) z recenze?
Hlavní výhody
- Možnost kontinuálního monitoringu krevního tlaku – lze nastavit automatické měření každých 5, 10, 15, 30, 60 či 120 minut
- Možnost kontinuálního měření okysličení krve (SpO2) v průběhu celé noci
- Extrémní výdrž baterie – dle výrobce 10-14 dní, dle našeho testování při automatickém měření tlaku každých pět minut a měření SpO2 v průběhu celé noci neuvěřitelných 9 dní!
- Na slunci skvěle viditelný transflektivní LCD displej – čím více světla, tím lepší viditelnost, známe nejčastěji z chytrých hodinek značky Garmin
- Robustní a kvalitní provedení, voděodolnost do 50 metrů (IP68)
- Přehledná mobilní aplikace Asus HealthConnect s detailními grafy i celkovými přehledy všech měření
Nevýhody
- Hodinky nejsou obecně moc chytré a nepodporují (do)instalaci jiných aplikací – to je na jednu stranu dobře, na druhou stranu z tohoto pohledu náročnější uživatelé mohou mnoho funkcí postrádat
- Velmi omezené měření sportovních aktivit – Asus hodinky sice mají integrovaný GPS čip, ale umožňují rozlišovat jen dvě sportovní aktivity – vnitřní a venkovní
- Málo ciferníků – v době recenze 8 předinstalovaných a 8 dostupných ke stažení, z toho pouze 3 ciferníky s digitálními hodinami a žádný ciferník, který by zobrazoval všechny údaje, které hodinky měří
- Hodinky zatím nepodporují češtinu – sice podporují několik jazyků, pod volbou „Čeština“ ale získáte vietnamštinu :-X (verze firmware 1.95, v předchozí verzi 1.85 byla také čeština, ale překlady byly prázdné)
- Velmi nepřesný oxymetr (SpO2) při měření přes prsty – u noci přes spodní senzor měří hodinky v celku dobře, využijete-li ale možnost teoreticky přesnějšího „ručního“ měření položením prstů na boční snímače, ve většině případů dostanete nesmyslné hodnoty (porovnáváno se zdravotnickým zařízením, které když měřilo saturaci 99 %, hodinky Asus byly schopny ukazovat 93 či dokonce 91 %)
4) Výpis VŠECH funkcí a měření
Chytré hodinky Asus VivoWatch SP toho obecně umí celkem hodně, v porovnání s majoritou trhu je to ale rozhodně podprůměr. V seznamu níže tedy naleznete výpis všeho, co tyto hodinky v současné době umí zobrazit či měřit.
- Datum
- Hodiny
- Alarm
- Stopy
- Časovač
- Kroky, vystoupaná patra
- Nadmořská výška
- Spálené kalorie
- Spánek (usnutí, probuzení, fáze, počet přetočení)
- Sledování sportovních aktivit
- Tep
- Okysličení krve
- Stres
- Krevní tlak
- Oznámení o příchozích hovorech a zprávách
5) Obsah balení Asus VivoWatch SP
Součástí balení hodinek Asus VivoWatch SP (HC-A05) jsou hodinky jako takové, které jsou samy o sobě poměrně velké, kde šířka (průměr) jejich těla je 46,5 mm. Dále v balení nalezneme delší řemínek, kontaktní klipovou nabíječku s microUSB zdířkou, 1 m dlouhý microUSB kabel, čistící štěteček, tlustou uživatelskou příručku a záruční list.
6) Cena, kde koupit?
„Monitor zdraví“ v podobě hodinek VivoWatch SP se v době zveřejnění této recenze pohyboval s cenou od 6500 do 9000 Kč, kde férová cena je řekněme do 7000 korun.
Chytré hodinky Asus VivoWatch SP (HC-A05)
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Samsung Galaxy Watch Active2 (a Watch3)
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch Active2 jsou na trhu od podzimu roku 2019. Lépe vybavený model Samsung Galaxy Watch3 byl představen o necelý rok později, konkrétně v létě 2020. Na oba modely Samsung hodinek dorazila pro Českou republiku aktualizace koncem března 2021, která umožnila měřit za pomocí nich krevní tlak a EKG.
1) Oficiální videa
Zprovoznění, kalibrace a měření krevního tlaku na hodinkách Samsung je krásně vysvětleno v níže uvedeném oficiálním videu. Konkrétně je zde použit model Galaxy Watch3, nicméně naprosto stejně to funguje i na levnějších hodinkách Galaxy Watch Active2 z naší recenze.
Unikátní funkcí hodinek Samsung Galaxy Watch3 a Galaxy Watch Active2 je možnost „natočit“ vám EKG, tedy nakreslit elektrokardiogram, neboli časový záznam EKG křivek. Zprovoznění měření, jeho postup a možnost snadného sdílení naměřených dat je ukázáno v níže uvedeném oficiálním videu. V závěru videa je také ukázka měření okysličení krve oxymetrem, nicméně to podporují již jen dražší Galaxy Watch3.
2) Měření krevního tlaku a EKG
Abyste mohli hodinky Samsung Galaxy Watch Active2 používat na měření krevního tlaku, musíte je nejprve zkalibrovat třemi měřeními za sebou za pomocí standardního tonometru na paži. Poté je vyžadována kalibrace jednou za 4 týdny, opět třemi měřeními v řadě. V tabulce níže naleznete několik testovacích měření, které byly prováděny v průběhu jednoho měsíce v různých fázích dne. V mém případě hodinky v průměru měřily systolický tlak lehce vyšší, diastolický skoro přesný. V ojedinělých případech se však objevila i velmi nepřesná měření. Odchylka od nuly na obě strany nicméně byla 4,89/6,78, tedy také poměrně vysoká jako u Asus hodinek.
Bohužel hodinky Samsung Galaxy Watch Active2 a Galaxy Watch3 NEumí měřit krevní tlak kontinuálně, pro provedení měření je tedy vždy třeba „se zastavit“ a provést jej v klidu.
Naopak velkou výhodou oproti Asus hodinkám mají Samsungy v možnosti „natočit“ vám EKG a výsledek vyexportovat v přehledném PDF dokumentu.
3) Hlavní výhody a nevýhody Samsung hodinek
Jaké jsou konkurenční výhody, ale také případné nevýhody hodinek Samsung Galaxy Watch Active2 z recenze?
Hlavní výhody
- Možnost měření krevního tlaku – ve většině případů celkem přesná měření
- Možnost měření EKG, tedy záznamu elektrokardiogramu
- Nepřeberné množství funkcí a aplikací – hodinky Samsung se systémem Tizen
- Široké možnosti měření sportovních aktivit – integrovaný GPS čip, hodinky umí sledovat třeba i plavání či konkrétní cviky v posilovně
- Možnost telefonování – hodinky mají reproduktor i mikrofon
- Široké možnosti zobrazení oznámení, včetně snadných odpovědí na ně
- Kvalitní provedení, voděodolnost do 50 metrů (IP68)
- Plnohodnotná lokalizace do českého jazyka
Nevýhody
- Nemožnost měření tlaku a EKG na jiných než Samsung telefonech – aplikace Samsung Health Monitor je aktuálně oficiálně dostupná jen pro Samsung telefony
- Malá výdrž baterie – 1,5 dne při standardním používání
- Na přímém slunci špatně čitelný displej, Always On Display v podstatě nečitelný
- Dlouhá doba nabíjení – z 0 na 100 % bez pár minut 2 hodiny
4) Obsah balení Samsung Galaxy Watch Active2
Součástí balení hodinek Samsung Galaxy Watch Active2 jsou hodinky jako takové, které jsou v provedení 40mm příjemně malé. Tento rozměr značí šířku celého těla hodinek. Displej jako takový má průměr 30 mm. Dále v balení nalezneme bezkontaktní magnetickou nabíječku s 80cm kabelem zakončeným USB konektorem. Poté již jen stručného průvodce rychlým spuštěním a záruční list.
Rozbalení hodinek Active2 můžete shlédnout v oficiálním videu. To stejné platí i pro dražší model Watch3, který má také své vlastní oficiální unboxing video.
5) Cena, kde koupit?
Chytré hodinky Galaxy Watch Active 2 40mm jsou ty nejlevnější hodinky na měření krevního tlaku a EKG. Pořídit se dají od 4500 do 6000 Kč, kde částka okolo 5000 korun je z mého pohledu neodolatelné pořízení.
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch Active2
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V případě zájmu je k dispozici také větší verze těchto hodinek s tělem o průměru 44 milimetrů = Samsung Galaxy Watch Active2 44mm.
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch3
O něco dražší hodinky Watch3 41mm mají kromě odlišného designu také navíc oxymetr pro měření okysličení krve (SpO2). Ten pro vás může být užitečný při sportování, ale aktuálně také v případě onemocnění covidem-19. Díky měření saturace krve kyslíkem totiž oxymetr může napomoci odhalit plicní problémy. Cena těchto hodinek v eshopech se v současné době pohybuje v rozmezí 6500 až 9000 Kč.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V případě zájmu je k dispozici také větší verze těchto hodinek s tělem o průměru 45 milimetrů = Samsung Galaxy Watch3 45mm. Pro zájemce o konektivitu do mobilní sítě bez potřeby mobilního telefonu ještě existuje model Samsung Galaxy Watch3 45mm LTE.
Závěrečné shrnutí a doporučení
Vzhledem k unikátní funkcionalitě zmiňovaných hodinek v podobě měření krevního tlaku bez nutnosti použití jakéhokoli dalšího zařízení si jak Asus VivoWatch SP, tak Samsung Galaxy Watch Active2 a Galaxy Watch3 zaslouží doporučit. Je sice pravda, že údaje z těchto hodinek je třeba brát s rezervou, určitou představu o vašem aktuálním krevním tlaku vám však určitě dají. Velmi pozitivně z tohoto pohledu vidím zejména hodinky Asus VivoWatch SP, které umožňují měřit krevní tlak kontinuálně v průběhu celého dne, což je nesmírně přínosné při zpětném vyhodnocování vašich činností. A k tomu ještě mají neuvěřitelnou několikadenní výdrž…
Na druhé straně pro změnu máme skrz naskrz chytré hodinky Samsung Galaxy Watch Active2, které obecně nabízí mnohonásobně více možností. Měření krevního tlaku a graf EKG jsou „jen tak mimochodem“ dvěma z nich. Samsung hodinky dokonce měří krevní tlak o trochu přesněji, chybí však bohužel možnost kontinuálního měření.
Pokud bych to tedy měl co nejstručněji shrnout: Chcete-li kontinuální monitor krevního tlaku na vašem zápěstí, Asus VivoWatch SP jsou dobrou a v podstatě jedinou možnou volbou. Naopak chcete-li hodinky, u kterých vám přijde měření krevního tlaku jako fajn bonus, ale rádi je budete využívat i na něco jiného, pak se jeví nejlépe Samsung Galaxy Watch Active2 či Samsung Galaxy Watch3.
Jeden komentář
Na tento článek je odkazováno z příspěvku: Nejlepší chytré hodinky do 10 000 Kč – podzim 2020 | Cena-Vykon.cz