Vybíráte nový mobilní telefon a je pro vás tím nejdůležitějším aspektem fotoaparát? Na této stránce naleznete stručné doporučení aktuálně nejlepších „fotomobilů“ v různých cenových relacích. Kupte si dle vašich požadavků ten nejlepší fotomobil.
Seznam začíná těmi absolutně nejlepšími mobily pro nejnáročnější uživatele a pokračuje do cenově příznivějších kategorií. V každém případě je dbáno na doporučení moderního telefonu s co nejlepšími výsledky jeho fotoaparátů. Ať je tedy váš rozpočet jakýkoli, jistě si vyberete!
Možnost prohlédnout si kompletní parametry či zakoupit doporučované fotomobily naleznete pod níže uvedenými odkazy.
Následující doporučení fotomobilů je pravidelně aktualizováno, poslední aktualizace viz datum výše.
Rychlá navigace:
- Nejlepší fotomobily současnosti
- Nejlepší fotomobily do 25 000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 20 000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 15 000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 12 000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 10 000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 8000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 7000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 5000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 4000 Kč
- Nejlepší fotomobily do 3000 Kč
Nejlepší fotomobily současnosti
1) Xiaomi 15 Ultra
Rok 2024 byl na poli těch nejlepších fotomobilů hodně zajímavý. Poprvé se totiž k nám oficiálně dostal Xiaomi 14 Ultra, který s přehledem překonal veškerou konkurenci. Problém byl však s jeho horší dostupností, jelikož se poměrně brzy přestal prodávat. Čekání ukončilo až vydání Xiaomi 15 Ultra, který laťku posunuje ještě o kousek dále.
Hlavní novinkou je 200Mpx foťák s periskopickým teleobjektivem, u kterého výrazně narostla velikost snímače. Více megapixelů a větší snímač často znamenají více detailů na fotce, což se hodí při tisku nebo třeba ořezávání fotek. I přesto, že optické přiblížení bylo sníženo na 4,3x. Při větších hodnotách se využívá hybridního přiblížení, které je právě díky většímu snímači mnohem lepší.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zbylé tři fotoaparáty pak mají 50 Mpx. Hlavní stále nabízí 1“ snímač, díky kterému se dostává do konkurence malých kompaktních fotoaparátů a těžko hledá konkurenci na trhu telefonů. V tomto modelu byla odstraněna proměnlivá clona. Nyní má Xiaomi 15 Ultra pevnou clonu f/1.6. Čím nižší číslo clony, tím více světla projde objektivem, což pomáhá například při fotkách ve zhoršených světelných podmínkách či při rozmazání pozadí. Další 50Mpx fotoaparát s klasickým teleobjektivem nabízí maximálně 3x optické přiblížení. Všechny tři výše zmíněné fotoaparáty pak samozřejmě nabízejí optickou stabilizaci obrazu (OIS), PDAF a nechybí rovněž laserové ostření.
Čtvrtý fotoaparát je 50Mpx ultraširokoúhlý. Zde jsou minimálně na papíře vidět mezigeneračně mírně horší parametry. Nicméně v reálném použití patří i tento foťák k tomu nejlepšímu. Vše pak na zadní straně zakončuje senzor hloubky ostrosti, který pomáhá například s rozmazáním pozadí u portrétů. Nahrávání videa je rovněž špičkové, i když na iPhony to stále nestačí.
Jednoduše řečeno, pokud hledáte nejlepší fotomobil na trhu, je to Xiaomi 15 Ultra. Soustava několika fotoaparátů vás nezklame téměř v žádné situaci. Navíc můžete i u tohoto modelu posunout zážitek z fotografování pořízením speciálního kitu, který telefon promění v podstatě v takový chytrý fotoaparát. Škoda jen vyšší ceny za kit, která je 5000 Kč.
2) Apple iPhone 16 Pro (Max)
Podobně jako před rokem, i tentokrát musel model s nakousnutým jablkem v logu přenechat místo konkurenci od Xiaomi. Každopádně telefony Apple iPhone 16 Pro a Apple iPhone 16 Pro Max stále patří mezi to nejlepší, co se dá pořídit. Obzvlášť to platí u nahrávání videa.
Jako každý rok, i tentokrát si cupertinská společnost připravila několik novinek u fotoaparátů. Mezi ty hlavní můžeme zařadit například modernizovaný snímač hlavního fotoaparátu, ultraširokoúhlý objektiv pak obdržel zcela nový 48Mpx snímač a poměrně podstatnou novinkou je tzv. Capture Control tlačítko, které funguje jako spoušť, ale má v sobě ukrytou i podporu gest, která se dají využít k rychlému ovládání.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Hlavní 48Mpx fotoaparát se světelností objektivu f/1.78 má na první pohled identické parametry, nicméně nabízí o něco rychlejší snímání a nulové zpoždění závěrky. Třetí 12Mpx fotoaparát s teleobjektivem se mezigeneračně u modelu Apple iPhone 16 Pro Max nezměnil, avšak menší model Apple iPhone 16 Pro nově podporuje 5x optické přiblížení. Selfie kamera pak zůstává stejná, nabízí 12 Mpx a světelnost f/1.9. Videa se nově dají nahrávat ve 4K rozlišení až při 120 FPS. Díky tomu se tak dají natáčet plynulá zpomalená videa ve vysoké kvalitě. Pokud plánujete často nahrávat s telefonem videa a chcete co nejlepší kvalitu, i tento rok platí, že jsou pro natáčení nejlepší volbou iPhony.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Vivo X200 Pro
Nedávno představený fotomobil Vivo X200 Ultra je v současnosti jedinou přímou konkurencí Xiaomi 15 Ultra. Bohužel je k dispozici jen na čínském trhu a minimálně podle posledních informací se nechystá jeho rozšíření do dalších zemí. Na druhou stranu má však Vivo stále jeden povedený model, který se hrdě může hlásit k nejlepším fotomobilům na trhu. A to Vivo X200 Pro.
Poměrně překvapivě sdílí tento smartphone s Xiaomi 15 Ultra 200Mpx fotoaparát s periskopickým teleobjektivem. Jen v tomto případě se maximální optické přiblížení zastavilo na hodnotě 3,7x. Potěšující je, že díky velkému snímači může fungovat i jako kvalitní makro kamera. Makro snímky se navíc dají pořizovat pomocí 50Mpx ultraširokáče, který je vybaven automatickým ostřením.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Hlavní 50Mpx foťák je vybaven novým snímačem a objektivem se světelností f/1.6. Zároveň nechybí optická stabilizace obrazu (OIS) a laserové ostření. Videa dokáže Vivo X200 Pro nahrávat v 8K rozlišení při 30 FPS nebo ve 4K až při 120 FPS. Tím dorovnává některé jiné vlajkové modely.
4) Samsung Galaxy S25 Ultra
Korejská společnost pokračuje v trendu nastaveném v minulém roce. To bohužel znamená, že se zaměření dočkaly jiné oblasti než fotoaparáty a nejnovější Samsung Galaxy S25 Ultra mnoho parametrů sdílí se dvěma minulými generacemi. Hlavní hardwarovou novinkou je pouze 50Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát, který stále disponuje automatickým ostřením, takže funguje rovněž jako makro kamera.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Ostatní foťáky zůstávají beze změny. Samsung se spoléhá hlavně na softwarová vylepšení a kvalitnější ISP čip od Qualcommu, který slouží ke zpracování obrazových dat. Pomáhá například redukovat šum, upravuje výsledné barvy apod. Každopádně ISP je dostupný na všech telefonech se Snapdragon 8 Elite čipsetem, takže se nedá hovořit příliš o konkurenční výhodě.
Hlavní fotoaparát u telefonu Samsung Galaxy S25 Ultra stále disponuje snímačem s rozlišením 200 Mpx a objektivem se světelností f/1.7. Samozřejmostí jsou funkce jako optická stabilizace obrazu nebo laserové ostření. Výbava zahrnuje rovněž 50Mpx fotoaparát s periskopickým teleobjektivem, který nabízí 5x optické přiblížení, OIS a světelnost f/3.4. Druhý foťák tentokrát již s klasickým teleobjektivem má 12 Mpx a 3x optické přiblížení. Videa se dají u Samsung telefonu nahrávat až v 8K rozlišení při 30 FPS nebo ve 4k rozlišení až při 120 FPS.
5) Honor Magic7 Pro
Velice zajímavý poměr cena/výkon nabízí Honor Magic7 Pro, který se přibližuje k částce 25 tisíc. Podobně jako některé výše zmíněné telefony, i Honor nabízí skvělý 200Mpx fotoaparát s periskopickým teleobjektivem. Konkrétně pak nabídne 3x optické přiblížení. Jeho výhodou je především obrovský snímač, díky kterému jsou snímky na téměř stejné úrovni jako z hlavního foťáku. Ten má pak 50 Mpx a jako jeden z mála telefonů nabízí variabilní světelnost f/1.4–f/2.0, která poslouží například pro regulaci hloubky ostrosti. Dále u hlavního fotoaparátu nechybí laserové ostření či optická stabilizace obrazu. Vše pak zakončuje 50Mpx ultraširokáč.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Videa dokáže Honor Magic7 Pro nahrávat maximálně ve 4K rozlišení a 60 FPS, čímž zaostává za konkurencí. Povedená je pak 50Mpx selfie kamera, kterou doplňuje automatické ostření a senzor hloubky ostrosti. Ten se využívá pro pokročilé odemykání pomocí skenování obličeje.
Nejlepší fotomobily do 25 000 Kč
1) Google Pixel 9 Pro (XL)
Google Pixel 9 Pro a případně větší varianta Google Pixel 9 Pro XL patří k nejlepším volbám mezi fotomobily do 25 000 Kč. V obou variantách jsou identické fotoaparáty. Významnou novinkou je pak v tomto ohledu 42Mpx selfie kamera se světelností f/2.2.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Na zadní straně, která prošla designovou změnou, stále najdeme kvalitní sestavu fotoaparátů v čele s 50Mpx hlavním snímačem s laserovým ostřením a světelností objektivu f/1.68. Sekunduje mu 48Mpx fotoaparát s teleobjektivem, který má 5x optické přiblížení. U obou těchto fotoaparátů rovněž naleznete optickou stabilizaci obrazu, která pomáhá eliminovat nežádoucí rozmazání snímků způsobené pohybem ruky. Třetím fotoaparátem je 48Mpx ultraširokáč s podporou automatického ostření, takže funguje rovněž jako makro kamera. Nově se podporuje nahrávání videa v 8K rozlišení při 30 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Google Pixel 9 Pro a Google Pixel 9 Pro XL samozřejmě ve velkém využívají umělou inteligenci, díky které se dají výsledné snímky zcela pozměnit či opravit. K dispozici je rovněž softwarové vylepšení nahrávaných videí, které probíhá automaticky na serverech Googlu.
2) Vivo X200
Základní Vivo X200 je skvělým fotomobilem, který částečně navazuje na předchůdce v podobě prémiového modelu Vivo X100 Pro. K dispozici má celkem tři povedené 50Mpx fotoaparáty. U hlavního fotoaparátu potěší skvělá světelnost f/1.6, laserové ostření a samozřejmě nechybí optická stabilizace obrazu. Oproti konkurenci v podobné cenové kategorii má Vivo X200 výhodu díky skvělému 50Mpx foťáku s periskopickým teleobjektivem. Ten má 3x optické přiblížení a může se využívat rovněž jako makro kamera. Širokoúhlému fotoaparátu pak rovněž nechybí automatické ostření pro makro fotografie. Videa dokáže Vivo X200 natáčet ve 4K rozlišení při 60 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) OnePlus 13
OnePlus 13 toho má z pohledu fotoaparátů hodně společného s Vivo X200. Hlavní rozdíl spočívá v periskopickém teleobjektivu, který zde postrádá funkci makro snímání. I tento model ale nabízí trojici kvalitních 50Mpx fotoaparátů. Hlavní pak využívá poměrně velký snímač, objektiv se světelností f/1.6, laserové ostření a optickou stabilizaci obrazu. Třetí ultraširokáč je pak naopak o něco lepší než u výše zmíněného Vivo X200. Videa dokáže OnePlus 13 nahrávat až v 8K rozlišení při 30 FPS, takže v maximálním rozlišení videa překonává zmíněné Vivo. Nicméně z uživatelského pohledu by byla lepší podpora 4K rozlišení při 120 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší fotomobily do 20 000 Kč
1) Xiaomi 15
Xiaomi 15 je v podstatě přímou konkurencí dražších modelů do 25 tisíc, avšak oproti nim se prodává za mnohem atraktivnější cenu, čímž se řadí na absolutní špičku fotomobilů do 20 000 Kč. K dispozici jsou celkem tři 50Mpx fotoaparáty. U hlavního je pak k dispozici poměrně velký snímač se světelností objektivu f/1.6, laserovým ostřením a optickou stabilizací obrazu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
U sekundárních fotoaparátů jde rovněž o výborné hodnoty, konkrétně foťák s teleobjektivem nabídne optické přiblížení 2,6x, potěší také podporou makro režimu. Díky tomu není absence makro snímků u ultraširokoúhlého fotoaparátu tak citelná. Videa dokáže Xiaomi 15 nahrávat v 8K rozlišení při 30 FPS.
2) OnePlus 12
U OnePlus 12 se čínská společnost soustředí na osvědčenou sestavu tří foťáků. Jedním z plusů je rozhodně skvělý poměr cena/výkon. Hlavní 50Mpx fotoaparát má objektiv s velmi dobrou světelností f/1.6. Samozřejmostí je podpora optické stabilizace obrazu. Sekundární 64Mpx foťák využívá periskopický teleobjektiv s 3x přiblížením.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Soustavu pak doplňuje 48Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát, u kterého nechybí automatické ostření, a tedy možnost využití ho jako makro kameru. Videa dokáže OnePlus 12 nahrávat až v 8K rozlišení při 24 FPS. Poměrně významným prvkem je logo společnosti Hasselblad, tento legendární výrobce profesionálních fotoaparátů se postaral o kalibraci barev na tomto telefonu. Nadprůměrně dobře je v neposlední řadě hodnocená 32Mpx selfie kamera.
3) Google Pixel 9
Základní Google Pixel 9 sice postrádá teleobjektiv, avšak jeho zbylé dva fotoaparáty, identické s dražšími variantami Pro, nabízejí vynikající výsledky. Hlavní fotoaparát disponuje 50Mpx snímačem s laserovým ostřením, objektivem se světelností f/1.7 a optickou stabilizací obrazu, která pomáhá eliminovat rozmazání snímků a zajišťuje ostré fotografie.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Zcela nový je pak u Google Pixel 9 48Mpx ultraširokoúhlý objektiv s automatickým ostřením, díky němuž může zároveň sloužit jako makro kamera. Videa dokáže Google Pixel 9 nahrávat v rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu.
Nejlepší fotomobily do 15 000 Kč
1) Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro je z pohledu českého zákazníka velmi důležitým modelem. A to z toho důvodu, že patří mezi první smartphony Googlu, které se začaly prodávat na českém trhu oficiální cestou. Samotný telefon pak doznal změn hlavně u foťáků na zadní straně.
Hlavní 50Mpx fotoaparát s laserovým ostřením používá stejný snímač jako předchozí generace. Vylepšení proběhlo u objektivu, který nově nabízí světelnost f/1.68 namísto f/1.85. Například se tak můžete těšit na zlepšení kvality snímků za špatných světelných podmínek. Podobná situace je u sekundárního 48Mpx fotoaparátu s teleobjektivem. Zatímco snímač má stejnou velikost, tak objektiv byl vylepšen na světelnost f/2.8 z původních f/3.5. Oba tyto fotoaparáty využívají optickou stabilizaci obrazu, která pomáhá eliminovat rozmazání snímků.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Největší péči dostal u telefonu Google Pixel 8 Pro třetí fotoaparát s ultraširokoúhlým objektivem. Nově nabídne rovnou 48Mpx snímač a objektiv se světelností f/2.0 a samozřejmostí je podpora automatického ostření. Ta se konkrétně využívá pro makro snímky. Videa dokáže mobil nahrávat ve 4K rozlišení při 60 FPS. Důležitým prvkem je softwarová výbava. Google se u osmé řady výrazně zaměřil na umělou inteligenci, díky které se dají výsledné snímky zcela pozměnit či opravit.
2) Samsung Galaxy S24
Samsung Galaxy S24 se díky různým akcím dá často pořídit značně pod částkou 15 000 Kč, což je jedna z jeho výhod. Fotoaparáty se mezigeneračně nezměnily, i přesto ale stále patří k tomu nejlepšímu v dané cenové kategorii. Třem fotoaparátům vévodí 50MPx hlavní fotoaparát se světelností objektivu f/1.8. K němu pak korejská společnost připravila 10Mpx fotoaparát s teleobjektivem, který nabízí 3x optické přiblížení. A v dnešní době už nemůže chybět ultraširokoúhlý foťák, konkrétně s 12 Mpx. Bohužel mu ale chybí automatické ostření. Makro režim na tomto smartphonu nenajdete.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nahrávat videa zvládne Samsung Galaxy S24 až v 8K rozlišení při 30 FPS. Skvěle je na tom selfie kamera, u které můžete počítat s možností nahrávání ve 4K rozlišení při 60 FPS.
3) Xiaomi 14T Pro
V cenové relaci do 15 000 Kč je Xiaomi 14T Pro stále lákavou volbou. Zaujme především 50Mpx hlavním fotoaparátem s velkým snímačem, objektivem se světelností f/1.6 a optickou stabilizací obrazu. Kvalitní je i sekundární 50Mpx foťák s teleobjektivem, který nabízí 2,6x optické přiblížení.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Slabší stránkou je 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát, kterému chybí automatické ostření, a proto ho nelze využít jako makro kameru. Na druhou stranu potěší možnost nahrávat videa v 8K rozlišení při 30 FPS, čímž se Xiaomi 14T Pro vyrovná dražším modelům.
Nejlepší fotomobily do 12 000 Kč
1) Nothing Phone (3a) Pro
Nothing Phone (3a) Pro zaujme na první pohled výstředním designem. Po bližším prozkoumání si pak všimnete hlavně povedené foto výbavy, jejíž součástí je i 50Mpx fotoaparát s periskopickým teleobjektivem. Nabízí maximálně 3x optické přiblížení, nechybí mu optická stabilizace obrazu a dá se navíc využít jako makro kamera. Hlavní fotoaparát má rovněž 50 Mpx, objektiv se světelností f/1.9 a velmi povedený snímač. I u něj je samozřejmostí podpora optické stabilizace obrazu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Ultraširokoúhlý foťák má 8 Mpx a kvalitou příliš nepřekvapí. Naopak 50Mpx selfie kamera Nothing Phone (3a) Pro patří k tomu lepšímu v této cenové kategorii. Videa dokáže tento smartphone nahrávat ve 4K při 30 FPS.
2) Samsung Galaxy S24 FE
Levnější varianta vlajkových modelů nebývá zpočátku příliš atraktivní koupí. Každopádně i zde u telefonu Samsung Galaxy S24 FE vidíme poměrně rychlý pád ceny směrem dolů a kolem částky 12 tisíc už se o něm rozhodně dá uvažovat jako o výborném fotomobilu. A to třeba kvůli skvělé sestavě třech fotoaparátů. Nechybí mu tak 8Mpx foťák s teleobjektivem a 3x optickým přiblížením.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
S hlavním 50Mpx fotoaparátem se světelností objektivu f/1.8 budete pořizovat velice kvalitní snímky. Samozřejmostí je optická stabilizace obrazu. Vše zakončuje 12Mpx ultraširokáč. Videa pak dokáže Samsung Galaxy S24 FE nahrávat až v 8K rozlišení při 30 FPS nebo ve 4K až při 120 FPS. To jsou vzhledem k ceně skvělé hodnoty.
Nejlepší fotomobily do 10 000 Kč
1) Xiaomi 14T
Výborný poměr cena/výkon nabízí Xiaomi 14T, který se oproti níže doporučenému Pixelu může chlubit 50Mpx fotoaparátem s teleobjektivem a 2x optickým přiblížením. Hlavní 50Mpx foťák s objektivem se světelností f/1.7 a optickou stabilizací obrazu pořizuje ostré snímky. Vše zakončuje 12Mpx ultraširokáč pro široké záběry. Videa pak dokáže Xiaomi 14T nahrávat ve 4K rozlišení při 60 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Google Pixel 8a
Google Pixel 8a patří mezi první telefony vyhledávacího giganta, které vstoupily oficiálně na český trh. Cenově dostupnější „ačková“ řada vychází ze základního modelu Google Pixel 8. Chybí tak například teleobjektiv, ale zbylé dva foťáky patří k tomu nejlepšímu ve své cenové kategorii. Konkrétně ten hlavní má 64 Mpx, objektiv se světelností f/1.9 a optickou stabilizaci obrazu. Sekundární je pak tradiční ultraširokoúhlý foťák s 13 Mpx. V neposlední řadě je dobré u telefonu Google Pixel 8a zmínit možnost nahrávání videí ve 4K rozlišení při 60 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Honor 200
Honor 200 je další povedený fotomobil do 10 000 Kč, který se ale může pochlubit hned třemi fotoaparáty. Hlavní 50Mpx fotoaparát s objektivem o světelnosti f/2.0 a OIS sice nedosahuje kvalit výše zmíněného Xiaomi, ale u sekundárních fotoaparátů Honor 200 boduje. 50Mpx foťák s teleobjektivem má 2,5x optické přiblížení a optickou stabilizaci obrazu. 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát má automatické ostření, takže Honor 200 disponuje i makro režimem. Videa dokáže nahrávat ve 4K rozlišení při 30 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší fotomobily do 8000 Kč
1) Motorola Edge 50 Fusion
Do částky 8000 Kč dává smysl Motorola Edge 50 Fusion, která má sice jen dva fotoaparáty na zadní straně, díky jejich kvalitě zvládne pokrýt většinu situací stejně dobře jako konkurence s více fotoaparáty, a v některých ohledech i lépe. Hlavní 50Mpx fotoaparát je doplněn optickou stabilizací obrazu a zároveň má vzhledem k ceně velký snímač, což se pozitivně projevuje na kvalitě snímků, zejména za horšího světla.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Sekundární 13Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát je vybaven automatickým ostřením, takže se dá využít i jako makro kamera, většinou navíc s lepší kvalitou než u konkurence s dedikovaným makro foťákem. Motorola Edge 50 Fusion dokáže nahrávat videa ve 4K rozlišení při 30 FPS.
2) Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 je velmi zajímavou alternativou k telefonu Motorola. Obzvlášť pak pro ty, kteří často pořizují selfie fotografie. Právě kvalitní selfie kamera včetně možnosti nahrávání videí ve 4K rozlišení je jednou z výhod tohoto telefonu. Na zadní straně zaujme 50Mpx hlavní fotoaparát s objektivem se světelností f/1.8 a optickou stabilizací obrazu. Ten pak doplňuje 12Mpx foťák s ultraširokoúhlým objektivem. Chybí teleobjektiv, místo něj však Samsung Galaxy A55 využívá 5Mpx makro kameru. Kvalita videí je podobná jako u jiných zařízení ve stejné cenové kategorii, maximálně zvládne natáčení ve 4K při 30 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší fotomobily do 7000 Kč
1) Nothing Phone (2a)
Mobilní telefon Nothing Phone (2a) využívá vzhledem k ceně dva povedené fotoaparáty. Oba mají 50 Mpx, ten hlavní pak navíc potěší jedním z největších snímačů v kategorii do 7000 korun. U hlavního fotoaparátu se mezi plusy řadí i optická stabilizace obrazu. Sekundární fotoaparát využívá ultraširokoúhlý objektiv. Videa dokáže Nothing Phone (2a) nahrávat ve 4K rozlišení při 30 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Samsung Galaxy A35
Povedeným telefonem nižší střední třídy je Samsung Galaxy A35. Hlavní fotoaparát disponuje 50Mpx snímačem se světelností objektivu f/1.8 a podporou optické stabilizace obrazu. Ta vypomáhá například u snímků ve zhoršených světelných podmínkách. Dostalo se na 8Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát a dedikovanou 5Mpx makro kameru. Videa dokáže Samsung Galaxy A35 nahrávat maximálně ve 4K rozlišení při 30 FPS. Na trhu stále naleznete starší Samsung Galaxy A34, se kterým můžete nějakou tu korunu ušetřit. U fotosoustavy je hlavní rozdíl v horším hlavním fotoaparátu, zbytek foťáků je však totožný.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Hlavní hvězdou u telefonu Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G je 200Mpx fotoaparát s objektivem o světelnosti f/1.7 a optickou stabilizací obrazu. Není to ale jen o počtu megapixelů, i samotná velikost snímače je jednou z největších, co u mobilů v této cenové kategorii naleznete. Díky tomu jsou snímky z tohoto foťáku značně nadprůměrné. Druhým fotoaparátem mobilu Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G je 8Mpx ultraširokáč a vše zakončuje 2Mpx makro kamera. U videa můžete počítat s 4K rozlišením při 30 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší fotomobily do 5000 Kč
1) Xiaomi Redmi Note 14S
Jednou z nejlepších voleb u magického rozpočtu 5000 korun je rozhodně Xiaomi Redmi Note 14S, který láká na působivý 200Mpx fotoaparát. Nechybí rovněž 8Mpx ultraširokoúhlý foťák a 2Mpx makro kamera. Selfie si s telefonem Xiaomi Redmi Note 14S pořídíte 16Mpx kamerou. Pod částku pět tisíc korun mnoho lepších telefonů v současnosti nepořídíte. Jeden z menších mínusů může pro někoho být nahrávání videí ve Full HD při 60 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Samsung Galaxy A25
Samsung Galaxy A25 dokáže v lecčems konkurovat Xiaomi telefonům, což je v této cenové kategorii poměrně překvapivé. Ještě pár let dozadu bylo nemyslitelné, aby korejská společnost nabídla u cenově dostupných zařízení konkurenceschopný telefon. U fotoaparátů například překvapí optickou stabilizací obrazu (OIS) u hlavního 50Mpx fotoaparátu se světelností objektivu f/1.8. Ta pomůže nejen u videí, která nebudou tak roztřesená, ale pomáhá i u nočních snímků, kde se musí mobil držet pevně až několik sekund. Kromě povedeného hlavního fotoaparátu nabídne Samsung Galaxy A25 ještě 8Mpx ultraširokoúhlý foťák a 2Mpx makro kameru. Velkou výhodou oproti konkurenci v této ceně je pak možnost nahrávat videa až ve 4K rozlišení při 30 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší fotomobily do 4000 Kč
1) Motorola Moto G84
Motorola Moto G84 posunuje kvalitativní hranici u levných telefonů, neboť přináší optickou stabilizaci hlavního fotoaparátu. Konkrétně se jedná o 50Mpx snímač se světelností objektivu f/1.9. Překvapivý je rovněž sekundární 8Mpx ultraširokáč, kterému nechybí automatické ostření, tudíž se dá použít i jako makro kamera. Videa pak dokáže Motorola Moto G84 nahrávat ve Full HD rozlišení při 60 FPS. To je nicméně v kategorii do 4000 korun standardem.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) Xiaomi Redmi Note 14
Levnější alternativou pak může být Xiaomi Redmi Note 14, který již nenabídne optickou stabilizaci obrazu. Na druhou stranu se může chlubit rovnou 108Mpx hlavním fotoaparátem se světelností f/1.7, kterému sekunduje 2Mpx makro foťák a vše zakončuje 2Mpx senzor hloubky ostrosti. Ten pomáhá telefonu lépe oddělit focený objekt od pozadí a vytvořit tak přirozeněji vypadající portrétní fotky. Videa dokáže Xiaomi Redmi Note 14 nahrávat ve Full HD rozlišení při 60 FPS.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Nejlepší fotomobily do 3000 Kč
1) Xiaomi Redmi 13
U cenově nejdostupnějších zařízení je velice zajímavou volbou Xiaomi Redmi 13. Jako jeden z mála smartphonů do tří tisíc korun je vybaven 108Mpx fotoaparátem se světelností f/1.8. Na druhou stranu mezigeneračně přišel o ultraširokoúhlý fotoaparát. Druhým fotoaparátem je 2Mpx makro kamera. Videa dokáže smartphone Xiaomi Redmi 13 nahrávat ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
2) POCO C75
POCO nezpomaluje v chrlení velkého množství cenově dostupných zařízení, ne všechny se ale můžou chlubit dobrým poměrem cena/výkon. Jednou za čas se ale objeví až nečekaně dobrá kombinace hardwaru za příznivou cenu. Mobil POCO C75 spadá právě mezi ty lepší levné volby. Konkrétně používá 50Mpx hlavní fotoaparát se světelností f/1.8. Videa pak budete moct se smartphonem POCO C75 nahrávat ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
3) Motorola Moto G34
Motorola Moto G34 je výbornou volbou mezi levnými telefony. Hlavní fotoaparát má 50 Mpx a světelnost f/1.8. Dále nabídne 2Mpx makro kamerou. Videa pak dokáže Motorola Moto G34 nahrávat ve Full HD rozlišení při 30 FPS. V neposlední řadě musíme zmínit selfie kameru s 16 Mpx.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Chcete doporučit co nejlepší fotomobil v jiném rozpočtu nebo máte k uvedeným doporučením nějaký dotaz či připomínku? Neváhejte nás kontaktovat.