V případě, že do svého počítače hledáte tu nejvýkonnější grafickou kartu, tak se pravděpodobně porozhlížíte po řadě GeForce RTX 3090. U společnosti Asus je na výběr několik různých modelů, které se liší designem, použitými materiály a také například vyššími takty rovnou z výroby. Asus GeForce ROG STRIX RTX 3090 O24G nechybí ono přetaktování i prémiové materiály.
Právě tuto grafickou kartu máme k dispozici na testování. Minimálně na papíře se jedná o jednu z nejlepších možností koupě. Na druhou stranu to znamená o to vyšší cenovku a nemůžeme zapomenout ani na globální nedostatek grafických karet, který se bohužel týká i tohoto modelu. Pojďme se tedy v této recenzi blíže podívat na to, co dokáže RTX 3090 v prémiovém provedení od tchajwanské společnosti Asus.
Vzhledem k obecně špatné dostupnosti jsme do článku doplnili i několik dalších grafických karet řady RTX 3090. Rozdíly mezi jednotlivými modely nejsou příliš velké a pokud plánujete koupi takto výkonné karty, tak se bohužel stále nedá počítat s dostupností přesného typu, který jsme testovali. Věříme, že větší výběr ulehčí případnou koupi.
Rychlá navigace článkem
- Obsah balení
- Vzhled a zpracování
- Informace o testovací sestavě
- Benchmarky a výkon
- Spotřeba a teploty
- Závěr recenze
Obsah balení
Balení příliš nepřekvapí, i když byste možná vzhledem k vysoké ceně očekávali něco víc. Jedinou netradiční věcí je miniaturní designové pravítko. Dále nechybí obvyklá dokumentace, včetně manuálu, sběratelské kartičky a příručky rychlého spuštění, dvě stahovací pásky se suchým zipem a jedna dodatečná lišta pro menší úpravy zadní strany karty. Samotná grafika je bezpečně uložena uprostřed krabice.
Vzhled a zpracování
Po vybalení vás rozhodně překvapí samotná velikost karty. Je dokonce vyšší než herní konzole Xbox Series X. Rozměry 31,85 x 14,01 x 5,78 centimetrů jsou rozhodně impozantní a nejinak je tomu i u váhy, která činní 1854 gramů. Samotný vzhled je poměrně konzervativní, vzhledem k tomu, jak výkonná je. Kolem tři velkých ventilátorů je plastová deska vyvedená v černo-stříbrných motivech. V podobném designu se pokračuje i po otočení karty. Na spodní straně si také můžete všimnout malého přepínače duálního BIOSU, u kterého můžete nastavit Q nebo P mode. Písmeno P označuje Performance režim a jedná se o výchozí režim, ve kterém funguje. Písmeno Q označuje Quiet, tedy tichý režim. V takovém případě nebudou ventilátory tak hlučné, je to však na úkor mírně vyšších teplot a nižšího výkonu.
Na kartě nemůžou chybět ani RGB prvky, v tomto případě se jedná o velký pruh, který se táhne po téměř celé délce přední strany. K nastavení RGB slouží aplikace Armoury Crate, která nabízí velké množství motivů, barev a také možnost synchronizace efektů s dalšími komponenty a příslušenstvím Asus. Na stejné straně jsou také tři 8-pin konektory, které jsou potřeba pro napájení. Pokud jde o základní konektorovou výbavu, tak Asus GeForce ROG STRIX RTX 3090 O24G nabídne 3x Display Port 1.4 a 2x HDMI 2.1.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Samotné zpracování je špičkové a ostatně jsme nečekali ani nic jiného. Vše je perfektně slícováno, stejně tak jsme si během testování nevšimli žádného prohýbání nebo vrzání. Jediná výtka míří ke speciálnímu obvodu, který monitoruje napětí zdroje a v případě problému může majitele upozornit blikáním červené LED diody. Zní to jako skvělá funkce, která se u takto drahé grafické karty rozhodně hodí. Bohužel monitoring je až příliš citlivý a LED diody nám blikaly jak šílené, i když byl zdroj zcela v pořádku, což jsme poté potvrdili i s odlišným modelem zdroje. I podle mnoha příspěvků na internetu jsme nebyli jediní. Přímo Asus to vyřešil tím způsobem, že v aktualizaci přidal do aplikace GPU Tweak II, která slouží k nastavení grafiky, novou možnost pro vypnutí této funkce.
Informace o testovací sestavě
Grafickou kartu jsme během testování používali ve výchozím Perfomance režimu a následně v aplikaci GPU Tweak II jsme rovněž nechali původní volbu „Gaming“ režimu. A to i když byly na výběr další dva profily a také manuální nastavení pro zkušené uživatelé. O fungování grafiky ve zbylých dvou profilech se více dozvíte v sekci o teplotách a spotřebě.
Pojďme se však už podívat na samotnou testovací sestavu. Základní deskou je Asus ROG STRIX X570-E GAMING, patici procesoru obsadil AMD Ryzen 9 5950X, který je chlazen AIO chladičem Asus ROG STRIX LC 360 RGB a vše doplňuje sada paměťových modulů HyperX Fury 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL18. Jako SSD disk byl pak použit Samsung SSD 970 Evo Plus, M.2 – 2TB.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
O napájení celé sestavy se stará zdroj Fractal Design Ion – 860W a všechny komponenty jsou uloženy ve skříni Fractal Design Meshify 2 Gray TG Light Tint. Jako systém už byl zvolen Windows 11 Home, který v době testování byl oficiálně vydán. Konkrétně se jedná o build 22000.194. Během testování se využívaly grafické ovladače GeForce Game Ready 472.12.
Pro porovnání výkonu jsme do identické PC sestavy nainstalovali také grafickou kartu MSI Radeon RX 6900 XT GAMING Z TRIO 16G, tedy nejvýkonnější verzi od konkurenčního AMD.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Benchmarky a výkon
Grafická karta Asus GeForce ROG STRIX RTX 3090 O24G běží na architektuře Ampere, která přináší novou generaci ray-tracingu a také Tensor jádra 3. generace. Ty se hodí hlavně u renderování pomocí AI, tedy funkce známé jako DLSS. Teoreticky na papíře dokáže fungovat s hrami až v 8K rozlišení a 60 FPS. Reálná zkušenost je však trochu jiná, jak si ostatně ukážeme zanedlouho v benchmarcích. Hraní v 8K je totiž myšleno hlavně podporou HDMI 2.1, díky které stačí na propojení s televizory či monitory jen jeden kabel.
Tato karta je k dispozici ve dvou různých variantách, které jsou téměř identické jak designem, tak i názvem. Rozdíl v poměrně dlouhém názvu se nachází až na konci. Zatímco základní verze je označena pouze jako 24G, tak existuje i tzv. OC verze neboli jinak řečeno přetaktovaný model s názvem O24G, který právě máme k dispozici na testování.
Tím hlavním rozdílem je vyšší rychlost grafického čipu, která se u OC verze zastavila na hodnotě 1890 MHz (základní verze má 1725 MHz). Na vyšší frekvenci je následně OC verze grafické karty řádně otestována, aby byla jistota, že vše funguje a je stabilní. Samozřejmě přetaktovat si může grafickou kartu každý sám, Asus k tomu doporučuje vlastní aplikaci GPU Tweak, ve které si můžete lehce pohrát s frekvencí, napětím a dalšími parametry. Tohle ladění je však doporučováno hlavně zkušeným uživatelům, kteří už dopředu počítají s lepším chlazením anebo výkonnějším zdrojem. Tím se menší oklikou dostáváme i na druhý rozdíl mezi oběma verzemi. Asus konkrétně doporučuje u verze O24G zdroj o výkonu 850 W, zatímco u základní verze 24G je doporučováno „jen“ 750 W.
Vzhledem k extrémnímu výkonu karty RTX 3090 jsme zvolili do benchmark testování moderní hry, které jsme testovali ve 4K rozlišení (2160p) a nejvyšším možném nastavení. U vybraných her jsme také aktivovali ray-tracing a DLSS. Konkrétní informace o nastavení můžete vidět v popisku pod názvem hry.
V grafu výše si můžete všimnout kromě klasického zobrazení průměrného FPS také percentilů. Ty v posledních letech nabírají u benchmarků na popularitě, protože se z nich dá mnohem lépe vyčíst samotná plynulost hry. Dříve se využívala hodnota minimálního FPS, která však příliš neprozradila, jak se hra zadrhává nebo zasekává. Percentily to naopak vyjadřují velice dobře. Konkrétně v našem grafu můžete vidět hodnoty 1% a 5% percentilu. Jako příklad si můžeme vzít Red Dead Redemption 2, u kterého jsme naměřili minimálně 7 FPS, což by se dalo interpretovat i tak, že hra není vůbec plynulá a zadrhává se. Z percentilů nám však vychází že 1% všech hodnot bylo nižších než 48,4 FPS a 5% všech hodnot bylo nižších než 53 FPS. Jinak řečeno 7 FPS a další podobně nízké naměřené hodnoty trvaly jen malý zlomek testování a na plynulost hry měly minimální vliv.
Obecně z výsledků benchmarků můžeme vidět, že při hraní ve 4K rozlišení a 60 FPS se musíte omezit v detailech či třeba deaktivací ray-tracingu, ať už máte jakýkoliv počítač. I kombinace grafické karty Nvidia RTX 3090 a procesoru AMD Ryzen 9 5950X má totiž problémy s udržením vysokých snímků u moderních her. Jedno z řešení může být aktivace DLSS, tedy renderování pomocí umělé inteligence, které například v Controlu přidalo v průměru 30 FPS a v Cyberpunku vylepšilo snímkovou frekvenci o 24 FPS.
V porovnání s MSI Radeon RX 6900 XT GAMING Z TRIO 16G je na tom RTX 3090 obecně ve hrách lépe, obzvlášť kvůli hrám jako je Control nebo Cyberpunk 2077, u kterých si můžeme všimnout velkého rozdílu. A to i v případě, kdybychom AMD Radeon 6900 XT srovnali s 5% percentilem FPS u RTX 3090. Jedině u Red Dead Redemption 2 jsme zaznamenali vyšší FPS u AMD karty. Ve zbytku her kralovala Asus GeForce ROG STRIX RTX 3090 O24G. U syntetických benchmarků a také v porovnání renderování byl výsledek přesně opačný. Všechna porovnání ovládla grafická karta od AMD, i když rozdíly byly opravdu minimální.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Spotřeba a teploty
Už z marketingových materiálů k této kartě je jasné, že Asus to s chlazením myslí vážně. V první řadě zde máme tři obrovské ventilátory, které mají navýšený počet lopatek. Navíc podobně jako u konkurenčních grafických karet, tak i zde má centrální ventilátor obrácený směr otáčení, což má mít za následek snížení turbulencí uvnitř chladiče. Všimnout si také můžete většího pasivního chladiče, oproti předchozí generaci. Rozhodně nás během testování potěšilo, že jsou ventilátory tiché i při větší zátěži. A jak si poradili s teplotami?
Teplotu i spotřebu jsme testovali ve hře F1 2021, kde jsme nastavili benchmark (závod na pět kol) tak, aby se opakoval neustále dokola po dobu jedné hodiny. Výsledky tak mají mnohem blíže ke klasickému hraní, než kdybychom nechali běžet zátěžový test v benchmark programu jako je třeba FurMark. Testování poté probíhalo ve třech různých režimech grafické karty, které Asus předpřipravil každému uživatelovi v aplikaci GPU Tweak. Nejprve to byl Gaming režim, což je výchozí režim, se kterým grafika operuje. Dále je to OC nastavení, což je automatické přetaktování karty. Silent režim pak ztiší ventilátory, je to však na úkor výkonu.
Dobrou zprávou je určitě to, že chlazení funguje velice dobře a během testování jsme naměřili maximální teplotu 72 stupňů Celsia, což bylo navíc ještě po přetaktování. Ve výchozím Gaming režimu byly průměrné teploty 67 stupňů a maximem bylo 69. Mírný nárust jsme pak zaznamenali v tichém „Silent“ režimu, kde teplota dosáhla 68 stupňů. Obecně je na tom chlazení velice dobře a Asus si zaslouží pochvalu. Existuje poměrně dost RTX 3090 od jiných výrobců, kde se v testech objevují vyšší teploty, které šplhají až k osmdesáti stupňům.
Jak už můžete vidět i v grafu, tak spotřeba je opravdu vysoká. Rozhodně byste neměli podcenit zdroj, obzvlášť v případech, kdy budete tuto kartu používat společně ve spojení s procesory Intel, které mají obecně vyšší spotřebu než konkurence od AMD. Minimem by mělo být určitě 850 W, což doporučuje i přímo Asus. Samotná spotřeba GPU během aktivního používání se pohybovala v rozmezí 369 až 403 W, podle režimu grafiky. Zkušenější uživatele by mohlo potěšit, že se dá manuálně nastavit limit spotřeby až 480 W. Na druhou stranu příliš výkonu navíc se získat nedá, už samotné přednastavené přetaktování nepřineslo příliš velký efekt. Důvodem je totiž samotný základní takt, který je rovnou z výroby navýšen oproti klasické Nvidia RTX 3090 Founders Edition.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Závěr recenze
Asus GeForce ROG STRIX RTX 3090 O24G je perfektní grafická karta pro ty, kteří požadují jen to nejlepší a nevadí jím pořádně si za to připlatit. Ostatně není to jen o samotné kartě, musíte také počítat s kvalitním zdrojem, prostornou bednou a procesorem, který nebude výkon grafiky brzdit. Grafika je určena těm, kteří plánují hraní ve 4K rozlišení a zároveň se nechtějí příliš omezovat snižováním detailů. Výsledný poměr ceny a výkonu není rozhodně tak zajímavý jako u „levnějších“ RTX 30XX karet. Pokud však na cenu nehledíte, není důvod proč si nepořídit právě RTX 3090 z řady ROG Strix.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Hlavní výhody
- Perfektní výkon
- 24 GB paměti
- Povedené RGB
- Navýšené takty z výroby
- Duální BIOS
- Nízké teploty
Nevýhody
- Velmi vysoká cena
- Vyšší spotřeba
- Špatná dostupnost