Ať už sedíte za monitorem v práci nebo pracujete z domova, kvalitní monitor může udělat obrovský rozdíl ve vaší produktivitě i celkovém zážitku. Přitom nemusíte utrácet velké množství peněz. V tomto článku se zaměříme na nejlepší kancelářské monitory do 5000 Kč.
Pokud je pro vás důležité hraní her, doporučujeme se zaměřit na naši speciální stránku nejlepších herních monitorů, kterou pravidelně aktualizujeme o ty nejlepší modely v mnoha různých kategoriích.
Rychlá navigace článkem
- Nejlepší Full HD monitor do 5000 Kč
- Nejlepší širokoúhlý (UltraWide) monitor do 5000 Kč
- Nejlepší Quad HD monitor do 5000 Kč
- Nejlepší levný monitor (do 3000 Kč)
Nejlepší Full HD monitor do 5000 Kč
Full HD monitory jsou stále s velkým přehledem nejoblíbenější, i když Quad HD či 4K monitory jsou na trhu dlouhé roky. V poměru cena / výkon jsou na tom rozhodně nejlépe. Velmi dobrým příkladem je Philips 24E1N5300HE, který toho umí opravdu hodně, když vezmeme v potaz relativně nízkou cenu 5000 Kč.
Používá rovný IPS panel o velikosti 23,8 palců. Potěší 1ms odezva, vyšší 75Hz obnovovací frekvence či podpora FreeSync. I když se jedná o kancelářský monitor, nabízí několik vylepšení, která využijete u her, ať už je to právě nízká odezva nebo FreeSync technologie pro lepší synchronizaci s grafickou kartou.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Netradiční je u monitoru Philips 24E1N5300HE integrovaná webkamera, která se rozhodně hodí v dnešní době videohovorů. Mezi plusy se dá zařadit pivot, díky kterému se dá měnit orientace monitoru či třeba nastavovat výška. Konektorová výbava je rovněž skvělá. Standardní HDMI 1.4 a DisplayPort 1.2 doplňuje ještě USB-C a čtyři klasická USB-A, která fungují jako rozbočovač.
Obecně se pro Full HD rozlišení doporučuje monitor s velikostí 24 palců, protože má ideální jemnost a nevidíte jednotlivé pixely. V případě, že ale hledáte něco většího, je skvělou volbou AOC 27V5C/BK. Větší velikost 27 palců je vykoupena horší jemností displeje. To nemusí být pro mnohé vůbec problém, protože stále neuvidí jednotlivé pixely na 27palcovém displeji. Částečně také záleží na vzdálenosti, ze které budete monitor používat.
Každopádně se jedná o zajímavou možnost pořízení většího monitoru za identickou cenu. Pokud si chcete být stoprocentně jistí, že nevidíte pixely a případně nechcete řešit vrácení produktu, doporučujeme navštívit prodejnu s vystavenými monitory.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
V základu nabídne AOC 27V5C/BK velice podobné parametry jako Philips výše. Rovnému IPS panelu nechybí 1ms odezva, vyšší 75Hz obnovovací frekvence nebo podpora technologie FreeSync. Stejně tak nechybí DisplayPort 1.2, HDMI 1.4 a USB-C. Ten navíc můžete používat k rychlému 65W nabíjení jiných zařízení. V neposlední řadě má AOC pivot nebo reproduktory.
Nejlepší širokoúhlý (UltraWide) monitor do 5000 Kč
UltraWide monitory už si můžete pořídit také bez větších problémů do 5000 Kč. UltraWide monitory využívají poměr stran 21:9 nebo dokonce 32:9. Výsledkem je mnohem širší obrazovka, což se může hodit při práci, hraní her či sledování filmů. U širokoúhlých monitorů se dá například snadněji otevřít více aplikací vedle sebe, což zefektivní práci. Hodí se také u editace videa či zvuku díky možnosti zobrazení delší časové osy. U přehrávání filmů a videí je většinou lépe využita plocha monitoru a jsou redukovány černé pruhy. U her vám můžou přinést jistou výhodu, jak jsme si ukázali v článku s nejlepšími herními širokoúhlými monitory.
Nejlepší volbou do 5000 Kč je u širokoúhlých monitorů Lenovo L29w-30. Těšit se můžete na 29palcovou obrazovku s rozlišením 2560 x 1080 pixelů, poměrem stran 21:9 a 4ms odezvou.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Lenovo L29w-30 již rovnou využívá IPS panel s vyšší 90Hz obnovovací frekvencí a podporou technologie FreeSync, která omezuje trhání obrazu při hraní her. Potěší integrované reproduktory a stojan s nastavitelnou výškou. U konektorů se nachází DisplayPort 1.2, HDMI 1.4 a sluchátkový výstup.
Alternativou v podobné cenové kategorii je LG UltraWide 29BN650-B. Jeho výhodou je podpora HDR (vysoký dynamický rozsah) a s tím spojený vyšší maximální jas 350 cd/m2. Velikost IPS panelu je identická jako u Lenova, to znamená 29 palců. Rovněž nabídne identické rozlišení 2560 x 1080 pixelů. U 75Hz obnovovací frekvence a 5ms odezvy je to mírně horší.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
LG UltraWide 29BN650-B je vybaven integrovanými reproduktory, obdržel dva HDMI konektory a jeden DisplayPort 1.4. Hlavním důvodem pro pořízení LG monitoru je jeho nízká spotřeba, která je dvakrát menší než u výše doporučovaného Lenova. Pokud tak pro vás není důležitá vyšší obnovovací frekvence nebo stojan s nastavitelnou výškou, je LG výbornou alternativou.
Nejlepší Quad HD monitor do 5000 Kč
Nejlepší volbou monitoru s Quad HD rozlišením je do částky 5000 Kč opět model od nizozemské společnosti. Philips 27E1N5600AE je 27palcový monitor s IPS displejem, 1ms odezvou a 75Hz obnovovací frekvencí. Kombinace Quad HD rozlišení a 27palcového monitoru je obecně preferovaná od těch levnějších modelů jako je třeba tento Phillips, až po nejdražší monitory s tímto rozlišením od různých výrobců.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Možnosti připojení jsou skvělé a je dobré vidět, že se na tom nešetřilo. Philips 27E1N5600AE se vyrovná jiným monitorům, a to i když používá větší displej s vyšším rozlišením. To znamená HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, USB-C a rozbočovač v podobě čtyř USB-A konektorů. Dostalo se rovněž na pivot s nastavitelnou výškou a reproduktory.
Lenovo G24qe-20 je s velikostí 23,8 palců pravým opakem. Jemností se přibližuje 4K monitorům a je radost na něm pracovat či třeba hrát hry. Obzvlášť když vezmeme v potaz, že se stále pohybujeme u cenově dostupných monitorů. K hraní rovněž vybízí podpora technologie FreeSync a vysoká 100Hz obnovovací frekvence, kterou doplňuje 1ms odezva. Podobně jako u zbytku monitorů, i zde se jedná o IPS panel.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
U konektorové výbavy monitoru Lenovo G24qe-20 je to již trochu horší. Sice podporuje novější HDMI 2.0, pak už jej ale doplňuje pouze jeden DisplayPort 1.2. Na žádné USB se nedostalo, stejně jako třeba reproduktory nebo pivot.
Nejlepší levný monitor (do 3000 Kč)
Philips 242E2FA je až překvapivě skvěle vybavený monitor, když se podíváme, co konkurence nabízí za podobnou cenu. Z velké části se totiž vyrovná výše uvedeným dražším monitorům. Nechybí mu IPS panel s Full HD rozlišením, 75Hz obnovovací frekvence či odezva o hodnotě 1 ms. Stejně tak podporuje technologii FreeSync.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
Hlavní rozdíly jsou u monitoru Philips 242E2FA na zadní straně. Z pohledu konektorů chybí USB-C a rovněž rozbočovač s několika USB-A. Zachován byl DisplayPort 1.2, HDMI 1.4 a přidán byl naopak VGA konektor, který byl hodně oblíbenou možností propojení mnoho let zpátky. Na druhou stranu to může pro někoho být výhoda. Monitor se totiž dá propojit se staršími herními konzolemi či počítači a hodí se tak pro retro hraní.
AOC Q24V4EA nabídne skvělý poměr cena / výkon. Za necelé tři tisíce totiž máte k dispozici monitor o velikosti 24 palců s Quad HD rozlišením. Překvapí také použití IPS panelu s vyšší 75Hz obnovovací frekvencí. U 4ms odezvy je to mírně horší, avšak v reálném použití to poznáte maximálně při hraní akčních nebo závodních her. Kompatibilní je s G-Sync, což je podobná technologie jako FreeSync, která vylepšuje synchronizaci s grafickou kartou. Rozdíl je v tom, že G-Sync funguje exkluzivně s kartami NVIDIA, zatímco FreeSync u GPU všech výrobců.
ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna Alza.cz
AOC Q24V4EA podobně jako výše uvedený Philips ztrácí hlavně v možnostech připojení a dalším integrovaném příslušenství. Chybí například pivot nebo USB rozbočovač, stejně tak se nedostalo na USB-C. K dispozici je DisplayPort 1.2 a HDMI 1.4. Alespoň ale nechybí reproduktory.