O autorovi

Ing. Petr Mlejnek

Zakladatel webu Cena-Vykon.cz, celoživotní nadšenec do informačních a komunikačních technologií, ale také milovník aktivních sportů všeho druhu.

Podobné články

98 komentářů

 1. 1

  Tom

  Dobrý den, zaujatost pana redaktora proti acerům a hp asi nemá smysl komentovat, nicméně co se týče provedení a konstrukce, probooky s alespoň částečným použitím hliníku jsou na tom určitě lépe, než vychvalované plasťáky od Asusu.
  Také bych uvítal podobný test notebooků s matným displejem, lesklý je sice „čučavější“, ale na denním světle prakticky nepoužitelný. Navíc nabídka modelů s antireflexem je značně omezená, což má bohužel i vliv na cenu.

  1. 1.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, děkuji za komentář. Své názory jsem pro tentokrát podložil reálným výzkumem, tj. snad to nebyla zas až taková zaujatost. :-) Co se týče displejů, tak osobně jsem zastáncem také těch matných, jelikož se tak snadno neupatlají a tudíž jsou praktičtější. Bohužel výrobci tlačí více displeje lesklé… Asi vypadají lépe na fotkách. :-X

 2. 2

  Pepik

  Dobry den,mam prosbu.Mohl byste mi poradit jaky notebook do 8000kc. je nejlepsi?Dekuji za odpoved.

  1. 2.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, do 8000 Kč se dá s operačním systémem (MS Windows 8) koupit v podstatě pouze jeden použitelný notebook, a to Asus X55A-SX117H. Tento notebook se dá aktuálně sehnat za bezmála 7000 Kč, ale jelikož disponuje pouze 2GB operační paměti, určitě bych jako nutnost viděl dokoupit alespoň ještě 2GB, např. Patriot Signature Line SODIMM DDR3 2GB. Celková cena bude tedy něco okolo 7400 Kč za celkem přijatelný notebook. :-)

 3. 3

  Aneta

  Dobrý den. Mám v plánu si koupit nový notebook. Rozhoduji se mezi značkami Lenovo a Toshiba. Chtěla bych se zeptat, jaký notebook a jaké značky z těhle dvou je nejlepší si koupit. Cena tak do 17 000 Kč. Děkuji za odpověď.

  1. 3.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den. Záleží jaký notebook chcete. Spíše menší, lehčí, s vyšší výdrží baterie, nicméně bez optické mechaniky na DVD/CD. Pak bych doporučil např. ultrabook Lenovo IdeaPad U310 59-367622. Nebo spíše notebook „klasické“ velikosti, výkonnější, s optickou mechanikou, nicméně samozřejmě také těžší a s menší výdrží baterie. To bych doporučil např. Lenovo G580 59-368972.

 4. 4

  Lada

  Dobrý den, chtěla bych si koupit notebook. Nezáleží mi na značce. Chtěla bych, aby měl numerickou klávesnici, velikost 14″ nebo 15.6″, větší výdrž baterie. A pokud možno také s optickou mechanikou. Používala bych ho k práci, sledování filmů, poslouchání hudby, hraní nenáročných her a brouzdání po internetu. Vzhledem k tomu, že jej budu často přenášet, hodilo by se mi také, aby nebyl moc těžký. Cena do 18 000 Kč. Děkuji za odpověď.

  1. 4.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, za 18 000 Kč se dá koupit již velmi slušný notebook. Osobně bych vybíral mezi těmito dvěma kousky: Samsung 270E5E-X02CZ a Lenovo IdeaPad Z500 59-366665. Oba notebooky splňují všechny Vámi definované požadavky a výkonnostně jsou si velmi podobné (Lenovo o trochu lepší, nicméně není to nic extra významného). Volil bych tedy ten, který se Vám více líbí. :-)

 5. 5

  Hana

  Dobrý den, ráda bych si pořídila notebook do 12 000 Kč a potřebovala bych poradit. Uvažovala jsem o Lenovo IdeaPad B590. Notebook bych používala hlavně ke sledování filmů, poslouchání hudby nebo k občasné práci a vyhledávání na internetu. Výdrž baterie by měla být 4 hodiny. Děkuji

  1. 5.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, ano, věřím že notebook Lenovo B590 59-362007 je pro Vás dobrou volbou. Jako zajímavou alternativu si však ještě dovolím zmínit ultrabook Lenovo IdeaPad S400 59-367324. Tento stroj (jelikož se jedná o ultrabook) je o poznání menší, lehčí a déle vydrží při práci na baterii. Nicméně na druhou stranu je o něco méně výkonný a nemá CD/DVD mechaniku, což pro někoho může být nevýhoda.

 6. 6

  Vašek Daniš

  Dobrý den pane Petře, měl bych na vás dotaz-prosbu. Potrřeboval bych poradit s výběrem nb. Jedná se o nástroj určený ke studiu (využívání programu Matlab) a k zábavě(filmy v HD), hry vůbec(jedině NHL 09 ale to rozjedu i na svém 5 let starém HP. Chtěl bych něco menšího a lehčího, 13.3 nebo 14 palce velikost displeje. Nyní mám HP 6730s a nejraději bych ho „vyhodil“ z okna. Cena do 16 tisic. Máte nějakého horkého kandidáta? Děkuji

  1. 6.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, dle Vámi uvedených požadavků bych osobně volil ultrabook Lenovo IdeaPad U310 59-387079. Malý (displej 13,3 palců), výkonný, lehký, vysoká výdrž baterie. Zajímavou alternativou by ale také mohl být ultrabook DELL Inspiron 14z N-5423-N2-522, který oproti předcházejícímu stroji disponuje nesdílenou (vlastní) grafickou kartou, větší operační pamětí a má také (ještě) CD/DVD mechaniku. Nicméně na druhou stranu je o trochu větší (displej 14 palců) a tudíž i také o poznání těžší, s menší výdrží baterie.

   1. 6.1.1

    Vašek Daniš

    Dobrý den, děkuji Vám za odpověď. Chtěl bych se Vás zeptat, oba NB disponují lesklými displeji. Mám obavy z práce na přímém slunci. Nemáte s tím prosím zkušenost? Popřípadě nějaký NB s matným displejem v této cenové hladině do 16-17 tisíc. Děkuji

    1. 6.1.1.1

     Petr Mlejnek

     Dobrý den, matný a lesklý displej je spíše otázka vkusu, jelikož pokud na displej bude svítit slunce napřímo, tak neuvidíte skoro nic ani na jednom z nich, tj. nějaké odlesky lesklého displeje netřeba řešit. Jedinou praktickou výhodu matného displeje vidím v tom, že se na něj méně chytá prach a mastnota (otisky). Nicméně osobně se mi také více líbí matné displeje, ale bohužel výrobci upřednostňují ty lesklé, nevím proč. :-( Pokud byste tedy opravdu trval na matném, tak ten by měl mít tuším např. notebook Fujitsu Lifebook UH552 VFY:UH552MF021CZ. Oproti uváděnému Lenovu je však tento notebook paramatrově horší (horší procesor, nemá SSD disk), otázkou tedy zůstává, zdali za to ten matný displej stojí.

   2. 6.1.2

    reini

    Modely Lenovo IdeaPad U310 a U410 mají závažný problém s dosahem wifi (internet je toho plný, Lenovo sice slíbilo nápravu ale dodnes se na věci nic nezměnilo). Dle mého názoru je proto lepší IdeaPad S400U (59367324) který má i matný displej. Škoda jen, že se nedělá v podobných pastelových barvách jako ta řada U.

 7. 7

  Ondra

  Dobrý den, mohl by jste mi prosím poradit mezi Lenovo IdeaPad G580 Dark Metal a ASUS K55VJ-SX069D? Jsou zde drobné rozdíly v ceně i v parametrech ale jsou v mezích. Zajímá mně tedy spíše kvalita zpracování a spolehlivost, zda-li investovat kvuli kvalitě do asusu nebo je to zbytečné. Děkuji

  1. 7.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, děkuji za dotaz. Pokud bych měl volit mezi notebookem Asus a Lenovo obdobných parametrů, volil bych Asus. A to právě kvůli výše zmíněné menší poruchovosti. Co se týče kvality zpracování, tak si troufám říci, že jsou na tom Vámi zmíněné notebooky obdobně, možná Asus K55VJ-SX069D je na tom o trochu lépe (nepůsobí tak laciným dojmem). Nicméně oproti Lenovu tento notebook postrádá operační systém, což také není zrovna levná záležitost.

 8. 8

  Denis

  Dobrý deň ! Chcel by som sa spýtať aký notebook by ste mi doporučili do 12 000 Kč. Bol by využívaný hlavne na surfovanie po internete, počúvanie hudby, sledovanie filmov , a na hranie nenáročných hier. A ešte otázka . Vzhladom na tieto požiadavky je lepšia vstavana (integrovana) alebo radšej samostatna graficka karta ? a čo sa týka značiek donedávna som preferoval HP … oplatí sa ist do tejto značky ?

  1. 8.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, děkuji za dotaz. Koukám, že přestal fungovat proklik na vítězný notebook z tohoto článku, opravuji. Přestože je však článek 2 měsíce starý, tak v této dané cenové kategorii se situace vůbec nezměnila. Z klasických notebooků bych tedy stále na prvním místě doporučil notebook ASUS X55C-SX067H, jako jeho alternativu poté Lenovo B590 59-362007. Co se týče sdílené grafické karty, tak samozřejmě není nikterak výjimečně výkonná, nicméně na Vámi uváděné použití určitě bez problému stačit bude. Výhodu u sdílených grafických karet lze spatřovat v jejich nižší spotřebě (oproti nesdíleným kartám), notebook Vám tedy dále vydrží na baterii. A na závěr komentář k notebooků od HP… Viz. průzkumem podložená fakta v tomto článku. Notebooky od Hewlett-Packard nedoporučuji z důvodu jejich vysoké poruchovosti.

 9. 9

  Jan

  Dobrý den. Poruchovost u značky HP a Acer berete z vlastních zkušeností, nebo z pouhého grafu? Všeobecně je známo, že zrovna v grafu vítězící Asus patří mezi hodně poruchové notebooky a IdeaPady taky nejsou žádný zázrak. Acer šel v poslední době kvalitou hodně nahoru, ale Lenovo zase dolů. Proč si myslíte, že za účelem spolehlivosti většina podnikatelů nakupuje notebooky značky HP Probook/Elitebook, Lenovo Thinkpad nebo DELL a Asus téměř nikde neuvidíte? Když už tu radíte jaký notebook si pořídit, tak si prosím zjistěte více informací než z jednoho průzkumu, díky.

  1. 9.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den. Poruchovost značek HP a Acer beru „z grafu“, z vlastní zkušenosti a od známého, který pracuje na reklamačním oddělení v největším obchodě s počítači (a elektronikou v ČR). Odkud Vy?

   1. 9.1.1

    Jan

    Opět dobrý den. Poruchovost značek beru ze zkušeností lidí, co znám, zaměstnanců autorizovaného servisu a samozřejmě zkušeností lidí, co píšou na internet. Něco jako poruchovost značky neexistuje, ale existuje poruchovost určitých modelů a to se dá vzít z kvality chlazení, pevnosti šasi a dalších konstrukčních podmínek. Dnes je známo, že každá druhá základní deska se poruchová a takhle je to i ve stolních počítačích, každá pátá grafická karta se taktéž porouchá a to se týká také i osobních počítačů. V notebookovém servisu skončí každý pátý notebook a je jedno o jakou značku se jedná. Může to být dnes velmi odsuzovaný Acer, u kterého je povedená řada TravelMate velmi kvalitní, a nebo přeceněné Lenovo, které je často spojováno s legendární značkou IBM. Mimochodem notebooky se v dnešních době reklamují přímo v servisu dané značky.

 10. 10

  Danka

  Dobrý den,chtěla bych Vás moc poprosit o radu – pomoc. Chtěli bychom koupit patnáctileté dceři ntb do 10 000,-Kč. Bohužel si nevíme rady se Všemi těmi parametry. Jediné v čem máme jasno je velikost displeje a to 15,6 palců. :-).Dcera využije nejvíce surfování po internetu,občas běžné nenáročné internetové hry, přehrávání a stahování videí (filmů + hudby)a nenáročná práce s Office programy. Můžu tedy požádat o radu? Moc Děkuji.

  1. 10.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den. A potřebuje mít Vaše dcera v počítači mechaniku? Napadají mě dvě možnosti. Lenovo G500 59-377041 jako notebook „klasický“, tj. s mechanikou na CD/DVD, nebo Asus X502CA-XX007H (dostupný v černé nebo bílé barvě) jako notebook o trochu méně výkonný a bez mechaniky, nicméně výrazně lehčí (o 0,6 kg oproti Lenovu).

 11. 11

  Anna

  Ahoj, prosím o radu s výběrem notebooku. Rozhodujícími kritérii jsou velikost 15,6 palců, matný display, HDMI, CD mechanika + aby zvládal i práci v Photoshopu a se statistickými programy (SPSS). Cena cca 15 000Kč. Naopak mi vůbec nezáleží na tom jak bude vypadat, jestli bude snadno přenosný a není důležitá ani výdrž baterie. Předem moc děkuji, Anna

  PS: podle mých zkušeností matný display není dobrý jen proto, že na něm je méně vidět prach a otisky… S lesklým displayem pracovat např. v podkrovním bytě je děs, protože se na něm vše odráží skoro jako v zrcadle a neuvěřitelně to namáhá oči… s matným je to podstatně lepší.

  1. 11.1

   Petr Mlejnek

   Ahoj Anno. :-) Dle stanovených požadavků mne nejvíce zaujal notebook Samsung 350V5C-S04CZ, který má dobrý procesor i grafickou kartu, ale hlavně větší operační paměť (6GB), kterou např. u Photoshopu určitě využiješ.

 12. 12

  Klarka

  Dobry den, chtela bych se s vami poradit. Vybiram si novy pocitac ale nemohu se rozhodnout jaky. Jaky by jste doporucil 15ti lete holce? Pouziti bych mela tedy asi jasne. Potrebuji ho pro skolu ale i pro volny cas (tedy nejake pocitacove hry by mel vzladat). Velice se mi libil Lenovo IdeaPad G505 ale sdilena graficka karta a a frekvence procesoru 1.5 me velmi odradily. Znacka mne je uplne jedno a cena nejaka rozumna tedy do 15 000. Snazim se ridit pravidlem Za malo penez hodne muziky.Bohuzel ale tomu sama moc nerozumim a tak budu za nejakou radu velice rada.

  1. 12.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, myslím, že by se Vám mohl líbit Samsung 350V5C-S04CZ. V poměru cena/výkon mi to přijde jako velmi slušný notebook. Dobrý procesor, více paměti (6GB) a nesdílená grafická karta.

 13. 13

  Martina

  Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Chci si koupit notebook do 12 000 Kč. Měl by být lehký, chtěla bych na něm hrát hry (např. The sims 3), uvítala bych dlouhou výdrž na baterii, potřebovala bych jej také na různé kancelářské práce a na prohlížení internetu. Pokud možno s matným displayem. Předem děkuji za odpověď.

  1. 13.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, aktuálně okolo 12 000 Kč je notebook s nejlepší grafickou kartou (na hry) tento: Lenovo IdeaPad M490 59-368441. Procesor přijatelný, displej matný, nicméně notebook nemá optickou mechaniku. To však již záleží jen na Vás, jestli ji potřebujete, nebo nikoli. Případně se mohu ještě po něčem podívat. Každopádně s velkou výdrží na baterii moc nepočítejte, jelikož je to v rozporu s výkonnější grafickou kartou. Viděl bych to tak na 1,5-3 hodiny, v závislosti na použití.

 14. 14

  Tereza

  Dobry den, rada bych si poridila novy notebook a i kdyz jste me svou reportazi navedl, chtela jsem Vam polozit podrobnejsi dotaz. Cenove bych rada notebook do 12 000. Potrebuji notebook s nizsi hmotnosti a vyssi operacni pameti (zpracovani fotek ve Photoshopu nebo GIMPu). Jsem amatersky fotograf, notebook potrebuji k uprave a publikaci fotek, internetu a praci v textovem a tabulkovem editoru. Celkove ale nestravim u pocitace vic nez 3 hodiny denne. Na druhou stranu potrebuji byt velmi mobilni. Nejsem si uplne jista, jaka graficka karta by byla idealni. Kvuli prenosnosti take potrebuji mit jistotu, ze se vzdy pripojim k wifi – u predchoziho notebooku jsem neustale resila problemy se slabym prijimacem. Dekuji. T

  1. 14.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den Terezo, pokud byste opravdu trvala na částce do 12000 Kč, tak bych volil Toshiba Satellite C850-1DN PSCBYE-01X010CZ. Slušný notebook, více paměti (6GB) a nesdílená grafická karta. Nicméně ve Vašem případě bych si dovolil doporučit investovat do notebooku o 1500 Kč více a pořídit si Samsung 350V5C-S04CZ. Tento notebook má již výrazně výkonnější procesor, výkonnější grafickou kartu, matný displej a celkově je kvalitněji zpracován.

 15. 15

  Lydie

  Dobrý den, prosím o komentář k tomuto NB. SAMSUNG NP270E5V-K01CZ, pro 15-letou dceru do školy. Děkuji

  1. 15.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, ano, za ty peníze (aktuálně kolem 8000 Kč) velmi slušný notebook. Jen malá poznámka – Notebook je bez operačního systému.

 16. 16

  miloš

  Dobrý den Petře, přišel jsem o můj desetiletý notebook a chtěl bych si pořídit jiný.Vůbec tomu nerozumím ale zaujal mě v obchodě notebook s označením Acer aspire IV5 AR-14,4 GB/500WF za cenu 10500 kč. Notebook mam jen na internet a na úpravu a skladování fotek. Díky za názor. Miloš.

  1. 16.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den Miloši, bohužel se mi podle uvedeného názvu nepodařilo dohledat, který notebook jste myslel. :-( Každopádně měl bych-li doporučit klasický notebook s cenou do 11 000 Kč, tak bych aktuálně volil Asus X55C-SX067H, má druhá volba by pak byl Packard Bell EasyNote TE11HC NX.C1YES.007. Oba stroje jsou za danou cenu velmi slušné (výkonné), Asus bych řekl že je praktičtější díky matnému povrchu, na druhou stranu Packard Bell o trochu výkonnější díky nesdílené grafické kartě.

 17. 17

  miloš

  Dobrý večer,a co říkáte na Asus X502CA-XX008H? Díky za odpověď Miloš.

  1. 17.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den. No sice je cca o 1000 Kč levnější, ale nemá optickou mechaniku (nicméně nevím, jestli potřebujete) a hlavně má výrazně horší procesor než model Asus X55C-SX067H. Osobně bych si tedy radši těch 1000 Kč připlatil.

 18. 18

  Aneta

  Dobrý den. Potřebovala bych poradit, který notebook je lepší. Toshiba Satellite L850-1NE PSKG8E-04U016CZ nebo Toshiba Satellite C855-22M PSCBYE-04J010CZ? Děkuji za odpověď.

  1. 18.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, lepší je ten červený (tedy Toshiba Satellite L850-1NE PSKG8E-04U016CZ), má výkonnější grafickou kartu a pevný disk s vyšší kapacitou, nicméně je také o trochu dražší, takže v poměru cena/výkon je na tom i ten bílý (Toshiba Satellite C855-22M PSCBYE-04J010CZ) dobře. :-)

 19. 19

  Lukáš

  Dobrý den, potřeboval bych poradit s výběrem notebooku pro mou přítelkyni. Investiční částka se pohybuje kolem 12 tis. kč. Notebook především využívá pro práci na Microsoft office – word, excel… Dále čtení internetových knih, filmy, práce s fotkami… Jsem zastánce matných displejů a SSD disků. NB nemusí mít DVD rom. V podstatě musí disponovat rozhraním USB 3.0, min. 4 GB RAM paměti, SSD diskem – kapacita min. 128 GB a HDMI výstupem. Jestli mi dokážete poradit budu velice spokojený, osobně jsem vhodný NB do 12 tis. kč nenašel…

  1. 19.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den Lukáši. Tak to jste hledal dobře. Notebook s takto velkým SSD diskem bohužel aktuálně neseženete pod 18 000 Kč. Pokud byste však SSD disk oželel, tak bych Vám doporučil notebook Lenovo IdeaPad M490 59-368441. Tento stroj splňuje všechny Vaše ostatní požadavky, včetně přijatelné ceny.

 20. 20

  Dan

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat co říkáte na tento ntb: Lenovo G580 59-376880? Je v současné době nějaká výhodnější varianta v cenové kategorii kolem 14 tis.? Dále by mě zajímalo jestli je velký rozdíl mezi hdd a ssd diskem? Dočetl jsem se že hdd disk velmi snižuje výkon ntb. Děkuji za odpověď.

  1. 20.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den. Ano, Lenovo G580 59-376880 není vůbec špatná volba. Ale osobně bych si ještě 1000 Kč připlatil a pořídil Asus X550VB-XO016, který má lepší grafickou kartu a o polovinu větší pevný disk. Co se týče těch SSD, tak ano, práci s notebookem výrazně zrychlí, nicméně to to chce již mít v notebooku pouze onen SSD disk a ne nějakou hybridní variantu malého SSD + HDD. Ty hybridy více méně zrychlí pouze start notebooku, což mi nepřijde nikterak extra užitečné. Notebooky (pouze) s SSD diskem jsou však již dražší, viz. předcházející komentář.

 21. 21

  Karel

  Dobrý den, chtěl bych si pořídit notebook do 12 000 Kč. Potřebuju ho na kancelářské a grafické programy. Vytipoval jsem si tyto Lenovo G580 59-351875, HP ProBook 4540s H5U96ES, Lenovo ThinkPad Edge E535 NZRDSMC a Acer Aspire E1-571G NX.M7CEC.012. Poradíte mi prosím který je z nich nejlepší, případně některý jiný. Děkuji

  1. 21.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, tak aby toho nebylo málo, přihodím ještě Lenovo B590 59-389046. :-) Ten se mi líbí asi nejvíce. Matný displej + výkonnější procesor než u těch Vámi uváděných. Jinak jsou parametry více méně shodné.

 22. 22

  Tereza

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu jako odborníka v oboru. Potřebuji notebook pro práci s grafickými programy (tvoření plakátů) plus textový editor pro psaní článků. Cena do 15 tisíc. Poradil byste, prosím, který z těchto notebooků je pro dané účely nejlepší: Asus X550VB-XO016, Samsung 350V5C-S04CZ, Lenovo B590 59-389046, Toshiba Satellite C855-22M PSCBYE-04J010CZ.
  Předem moc děkuji.

  1. 22.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, jednoznačně nejlepší je Asus X550VB-XO016. Z uvedených notebooků má nejvýkonnější procesor i grafickou kartu. Sice má „pouze“ 4 GB operační paměti, avšak ta se dá v případě nutnosti v budoucnu za pár korun dokoupit. Ještě si dovolím upozornit, že notebook se standardně prodává bez operačního systému, ten je tedy třeba ještě dokoupit/pořídit.

 23. 23

  Daniela

  Dobrý den, prosím mohl byste mi poradit vhodný typ notebooku cca do 12 000,-Kč pro dceru do školy (grafický design)? Zejména co se týče rychlosti, kvality grafické karty atd. Děkuji

  1. 23.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den. V poměru cena/výkon mi vychází nejlépe Lenovo G500 59-376434. Za danou cenu je to opravdu výkonný stroj s dobrým procesorem, rozšířenou pamětí a nesdílenou grafickou kartou. Na práci s grafikou by tedy určitě posloužil velmi dobře. Jako další možnost mě ještě napadá notebook Asus X550CC-XO106. Ten je sice o trochu méně výkonný, avšak o to lepší má celkové zpracování (nepůsobí tak „lacině“).

 24. 24

  Luboš

  Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o typ na NB do 14″ raději ale menší pro běžné kanc. práce, popř. kouknout na film. Cena do 10.000. Díky za pomoc. L.

  1. 24.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den Luboši, o „malém notebooku“ s cenovkou do 10 000 Kč bych se rozhodoval mezi 14palcovým Acer Aspire V5-431 NX.M17EC (s optickou mechanikou) a 11palcovým Lenovo IdeaPad S210 59-377626, který je sice bez optické mechaniky, ale zase má o trochu výkonnější procesor.

 25. 25

  Markéta Jedličková

  Dobrý den, můžete mi prosím okomentovat z odborného hlediska notebook Toshiba Satellite L850-1VH? Rozhodovala jsem se mezi ním a Toshibou C855-22M. Notebook používám hlavně na kancelářskou práci, účetní program a internet, občas sledování filmu, stačí to? Děkuju za odpověď

  1. 25.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, pro Vámi uvedené použití bych volil spíše notebook Toshiba Satellite C855-22M, jelikož má výkonnější procesor, který určitě využijete. Toshiba Satellite L850-1VH má sice lepší grafickou kartu, tu však pro Vaše použití nevyužijete, a déle má ještě vyšší kapacitu pevného disku, avšak to není nic zásadního, jelikož 500GB je více než dost + v případě nedostatku se dá vždy snadno dokoupit disk externí.

 26. 26

  Ivo

  Dobry den. Chtěl bych se zeptat na nb ASUS X75VB-(xxx)073. Mel jsem 2x Acer s oba po cca 2 letech odešli. Děkuji

  1. 26.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, nevím který model konkrétně myslíte, ale stručně řečeno ano, v cenové hladině 14-18000 Kč určitě lepší Asus. :-)

 27. 27

  Martin Kratochvíl

  Vámi zobrazená tabulka spolehlivosti je z roku 2009, tedy pro notebooky koupené nejdříve v roce 2006 (poruchy do 3-let). Už při jejím zveřejnění se spekulovalo, že data jsou jednak účelově zkreslena a také nezahrnovala fakt, že Asus v té době drtivou většinu reklamací jednoduše zákazníkům vůbec neuznával, na rozdíl například od HP. Takže dneska bych s touto informací tedy rozhodně vůbec nepracoval. Veškerá nezávislá servisní střediska a výkupci použitých notebooků, které jsem měl tu čest navštívit v nedávné době se dnes až obdivuhodně shodují na tom, že kvalita notebooků se nedá definovat značkou, spíše cenou a také „kus od kusu“, tedy že některé modelové řady jsou zkrátka povedenější a jiné od stejného výrobce zase horší. Tak hodně štěstí při doporučování „spolehlivých“ notebooků.

  1. 27.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, děkuji mnohokrát za přínosný komentář, vezmu jej v potaz při mém doporučování. Je pravda, že časy se mění a že přístup servisních středisek k reklamacím může být různý, každopádně reklamace se vždy řídí občanským/obchodním zákoníkem dané země, nikoli „nějakými pravidly“ daného výrobce, tudíž v tomto bych zas takové zkreslení neviděl.

 28. 28

  Tomáš

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, který z těchto dvou notebooků je lepší: Asus X550VB-XO016 nebo Acer Aspire V3-571G NX.M6AEC.008? Je mi jasné, že záleží na mém využití notebooku, tedy u mne by se jednalo o klasický mix použití (kancelář. práce, multimédia, občas hry). Aceru se trochu bojím, nemá doborou pověst kvality svých výrobků. Parametry obou jsou velmi podobné. Acer má ovšem FULL HD IPS Display, což, vzhledem k častému použití notebooku je asi podstatné, protože kdo by se nechtěl dívat do kvalitního displaye oproti klasickému TN 1366×768, naproti tomu, asus má asi o něco výkonnější grafickou kartu. Nemohu se vůbec rozhodnout který z nich vybrat. Nebo je nějaká lepší varianta do 15 tisíc? Předem díky

  1. 28.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, určitě Asus X550VB-XO016, lepší varianta aktuálně není. :-) Full HD displej na 15,6 notebooku není dle mého názoru nic super, rozlišení je to na takovouto úhlopříčku příliš velké (obraz tedy příliš malý). To si radši přikupte k tomu Asusu pořádný LCD monitor, nebo ho připojte na televizi.

 29. 29

  MICHAL

  Dobrý den, prosím o radu nemohu se rozhodnout mezi Asus X550VB-XO016 a Lenovo G500 59-392680. Využití Office, internet a sem tam nějaká ta hra (WOT,…) parametry takřka identické až na grafickou kartu , ale v tech až tak velký rozdíl nevidím. Cenový rozdíl cca 1000,-. Viděl jsem oba naživo a asus má jakoby měkčí plasty. Děkuji za radu. PS: Jinak k NB HP – vlastnil jsem do nedávna model Probook 4515s celou dobu spokojenost, ale po 3,5 letech základní deska KO. A další dva kolegové co vlastnili stejný model úplně stejný problém a vše v rozmezí 3-3,5let od koupě.

  1. 29.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, volil bych Asus, jelikož má lepší grafickou kartu, jak zmiňujete. Co se týče těch plastů, tak ano, nicméně na notebook za 13 000 Kč je to stále dobré. Lenovo na tom s těmi měkkými plasty není o moc lépe.

   1. 29.1.1

    MICHAL

    Dobrý den, díky za tip. Včera jsem se dočetl že ASUS dává do tohoto modelu Geforce 740m pouze s 64bit sběrnicí (standardně je 128), kdežto ATI 8750 má 128bit sběrnici. Bude to mít nějaký velký vliv na herní výkon. Případně která z daných karet je výkonnější.Díky

    1. 29.1.1.1

     Petr Mlejnek

     Dobrý den, bohužel nevím jakou z variant Asus do tohoto modelu dává, jelikož to nikde neuvádí. Každopádně by rozdíl ve výkonu neměl být nikterak významný.

 30. 30

  Silvie Akgül

  Dobrý den, chci se zeptat na notebook Asus X550CA-XX069H, stojí okolo 9000 korun. Umístil by se tento notebook na předních příčkách ve vašem testu? Nebo je lépe koupit Sony Vaio VPC-EH3S6E? Popřípadě mi můžete doporučit nějaký jiný max. do 13000? Můžete mi doporučit i tiskárnu 3v1 na běžné domácí použití? Předem děkuji za odpověď.

  1. 30.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, uváděný Asus není notebook špatný, nicméně osobně bych radši koupil něco s lepším procesorem. V rámci stanoveného rozpočtu mne napadá Lenovo B590 59-389046 (pokud máte ráda matné věci) nebo Toshiba Satellite C55-A PSCG6E-09D027CZ (pokud máte radši ty lesklé :-)). Co se týče toho Sony Vaia, tak to se tuším již neprodává. Závěrem ještě k tiskárně, zvolil bych klasiku, tedy Hewlett-Packard, konkrétně nejlevnější model (avšak již s HP INK ADVANTAGE = snížená spotřeba inkoustu) HP Deskjet 1515 B2L57C.

 31. 31

  Jiří Šíma

  Dobrý den, jaký byste mi doporučil spolehlivý notebook pro běžné kancelářské práce a občasné sledování videa, jenž by měl dobrý zvuk na přehrávání muziky (mám na mysli basy) a dlouhou výdrž (aspoň 6 hodin), úhlopříčku od 13″ do 15,4″, s číselnou klávesnicí, bez OS (chci Linux), bez DVD mechaniky. Stačí mi dedikovaná grafika a cena do 15 tisíc. Systém na SSD disku bych uvítal. Kdybyste měl několik tipů i pro nižší cenu, byl bych rád.
  Moc děkuji za odpověď
  Jiří Šíma

  1. 31.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, tak to Vás asi bohužel zklamu, protože nevím o notebooku, který by splňoval všechny Vaše požadavky. Varianty řešení mě tedy napadají dvě, buď trochu slevit z požadavků a koupit klasický notebook s prodlouženou dobou výdrže na baterii (např. Lenovo ThinkPad Edge E531 N4I2HMC), nebo si trochu připlatit a koupit si pořádný ultrabook, se kterým budete určitě spokojen, např. Samsung 530U4E-K01CZ. Jen tu numerickou klávesnici nemá, avšak to skoro žádný z menších notebooků – prostě na ni není místo.

   1. 31.1.1

    Jiří Šíma

    Díky za tip. Samsung vypadá fakt dobře. I když nevím co je technologie jako SonicMaster, a jestli je sama o sobě schopná dodat dobrý zvuk (myslím, že spíš záleží na mechanické konstrukci notebooku a reproduktorů). Taky bych přijal raději displej s menším poměrem stran. Nejde v první řadě o filmy. Protože máte v této oblasti přehled, tak bych se rád zeptal jestli je nějaká šance, že tento notebook zlevní ještě před tím než zmizí z trhu. Nespěchám totiž. Děkuji za odpověď, Jiří Šíma

    1. 31.1.1.1

     Petr Mlejnek

     Dobrý den, ta hudba jako taková žádná sláva nebude, je to prostě notebook, to si k němu pořiďte spíše nějaké externí repro. Co se týče ceny, tak žádné výrazně výhodnější ceny neočekávám, ty měl Samsung když před necelými dvěma lety přicházel se svými ultrabooky na český trh. V podobné situaci je nyní Dell, od něj se v této době dá výhodně nakupovat. Vás by mohl např. zajímat model Dell Vostro 5470 N-5470-N3-005S, který se začne cca za týden prodávat.

 32. 32

  Arya P.

  Dobrý večer pane Mlejnku, pročetla jsem Vaše články i komentáře a prosím Vás o tip i názor k uvedeným nabídkám. :) Mám kromě stolního PC, NTB Toshiba Satellite (něco přes 4 roky a jenž jsem dostala již použitý), který celkem zlobí – vypíná se atp. Uvažuji o servisu, když už si kolegové z IT neporadili, ale nejsem si jistá jak by to bylo rentabilní vzhledem k jeho stáří a konfiguraci. A když budou ty vánoce… VYUŽITÍ NTB: hudba, sledování filmů, rychlé wifi, hraní her (Fallout, Risen, Gothica apod.), občasné vypalování a cestování. IDEÁLNÍ PŘEDSTAVA – snažila jsem se ji seřadit sestupně dle priorit: NTB s OS do cca 12.000,-, Displej: 14-16,2 palců, Rozlišení displeje: 1366 × 768 pixelů (asi?), Procesor: Intel Core i „xy“, Grafická karta: nVidia GeForce „xy“, Pevný disk: alespoň 250 GB (nerozhoduje – dokoupím externí disk), Operační paměť: cca 4 GB (nerozhoduje – dá se dokoupit), DVD mechanika: Port HDMI (připojení k LCD HD), Matný displej, Vysoká výdrž, Tiché chlazení, A odpovídající celková váha :) Případně bonus… „Acu“ klávesnice, numerická klávesnice. Samozřejmě, že se s něčím dá trochu hýbat, případně počkat na povánoční slevy. .)) Případně co si myslíte o těchto nabídkách: IBM ThinkPad T400 + zdarma dokovací stanice, Samsung NP355V5C-A0AUK. Předem díky .)

  1. 32.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, pokud Vám to rozpočet dovolí, tak bych koupil alespoň Asus X550CC-XO914H. Splňuje Vaše v celku náročné požadavky a aktuálně je za pěkných 13 000 Kč.

   1. 32.1.1

    Arya P.

    Dobrý den, děkuji Vám za odpověď. Na Asus jsem se dívala a nevypadá špatně. Můžu Vás ještě požádat o rozebrání + a – zmiňovaných dvou nabídek. Předem Vám děkuji. Arya

    1. 32.1.1.1

     Petr Mlejnek

     Dobrý den, ty notebooky jsou dle mého názoru moc slabé (zejména procesor a grafická karta) a tudíž byste byla velmi brzy donucena notebook stejně vyměnit za jiný. Tj. doporučil bych si buď připlatit za lepší, nebo pořídit nějaký obdobný Vámi zmiňovaným z bazaru, tedy ještě levněji.

 33. 33

  Martin

  Dobrý den, jak byste prosím ohodnotil tenhle notebook Asus X550CC-XO028H. Byl by využíván pro běžnou každodenní práci a občas nějaké to hraní. Popř. byste doporučil nějaký jiný do 12000 Kč? Děkuji

  1. 33.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, dobrá volba, za tyto peníze nic lepšího na běžné použití (a občasné hraní) aktuálně neseženete.

 34. 34

  Lenka

  Dobrý den, jaký notebook byste mi doporučil jestliže vyžaduji výdrž baterie 4-5 hodin, hraní her, surfování na netu, sledování filmů a psaní v základních programech? Hlavně, aby dlouho vydržel. Nejméně 4 roky. Vůbec nevím, který je ten “pravý.“ Děkuji. :)

  1. 34.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, nevím, jaký je Váš rozpočet, nicméně notebook jako pro Vás dělaný je vlastně ultraboook s výkonnější grafickou kartou… Konkrétně DELL Vostro 5470 N-5470-N3-002S, který se aktuálně pohybuje kolem 23 000 Kč. Pokud byste ráda něco levnějšího, dejte vědět, podívám se, nicméně již to půjde samozřejmě na úkor výkonu, popř. výdrže na baterii.

 35. 35

  Jiřina

  Dobrý den, četla jsem komentáře ale přesto se zeptám. Chtěla bych si pořídit tablet do 5000 kč. Hlavně na brouzdání po internetu, nějaké čtení. Hry nemusím a instalování programů mi moc nejde. S tím mi musí pomáhat syn na notebooku ale na dálku. Tablet má být dárek. Syn myslí Prestigio MultiPad PMP5101C_QUAD? Zajímá mě Váš názor… patřím spíše do generace počítačově negramotných. Děkuji za odpověď a krásný den. Jiřina.

  1. 35.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, syn má pravdu, pokud chcete 10palcový tablet do 5000 Kč, tak Prestigio MultiPad PMP5101C_QUAD je aktuálně tím nejlepším řešením. :-)

 36. 36

  Aleš

  Dobrý den, potřeboval bych poradit s výběrem notebooku pro mou dceru, která často a dlouho cestuje vlakem. Investiční částka se pohybuje kolem 10 tis. Kč. Notebook především využívá pro práci na Microsoft office – word, excel…, surfování po internetu. Prioritou je nízká hmotnost, menší rozměry a dlouhá výdrž baterie. Jsem zastánce matných displejů. Docela by se mi zamlouvalo Lenovo IdeaPad S210 59-392714, ale jsem laik. Jestli mi dokážete poradit, případně doporučit v této cenové relaci jiný vhodný typ, budu velice spokojen.

  1. 36.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, ano, 11,6 palcový notebook do 10 000 Kč buď Lenovo IdeaPad S210 59-392714, nebo obdobně výkonný ale ještě o trochu lehčí a levnější Asus X200CA-KX007H. Ten ale oproti uvedenému Lenovu nemá dotykový displej (což je však dle mého názoru u notebooku stejně zbytečnost).

 37. 37

  Romana

  Dobrý den, prosím o Váš TIP na koupě mininotebooku kolem 8 000 Kč, pro běžného uživatele, internet,fotky. hudba, film. Děkuji

  1. 37.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, viz. předcházející dotaz.

 38. 38

  haypa

  Dobrý den, syn 13 let surfuje, hlavně hraje modernější hry ne žádný skákačky apod, sleduje filmy stahuje a vypaluje, co doporučujete cca do 12 000,- popř. značku děkuji za odpověď.

  1. 38.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, Lenovo G500 59-392684. Nicméně tento notebook je bez operačního systému. Pokud byste ho museli dokupovat, tak to je lepší rovnou pořídit Lenovo G510 59-392687. Vyjde vás to levněji a budete mít ještě lepší stroj.

 39. 39

  Ivana

  Prosím o radu jaký tablet zvolit pro holku 17let ASUS MEMO Pad ME301 nebo Prestigio MultiPad PMP5588-pro 13-ti letou bych volila GoClever TERRA 101 KB 10.1″ 8GB. Další dotaz – notebook s dlouhou výdrží baterie a slušným výkonem na net, hry, hudbu, filmy – prostě všestranný – dívala jsem se na HP ProBook 455 H6P67EA – ale nechci udělat chybu – prosím o radu – děkuji

  1. 39.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, k tabletům doporučuji mrknout na články o tabletech, co se týče notebooku, tak bych volil spíše v předcházejícím komentáři uvedené Lenovo G510 59-392687 (má výrazně výkonnější procesor).

 40. 40

  Petr

  Dobrý den, prosím o radu v souvislosti s pořízením notebooku na běžné využití. Rád bych už pořídil trochu výkonnější notebook a rozhoduji se mezi následujícími 3 variantami: Asus X552VL-SX006H, Acer Aspire E1-571G NX.M7CEC.022, HP ProBook 450 H6Q07ES (ten se mi zatím asi líbí nejvíc, ale zde se o HP zrovna moc dobře nepíše, tak nevím). Díky moc předem za názor a radu.

  1. 40.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, z uvedených možností je HP ProBook 450 H6Q07ES určitě tou nejlepší a nejvýkonnější variantou. Obecně HP moc nefandím, nicméně tento notebook je již z řady lepších „firemních“ strojů, což mu přidává na spolehlivosti. + HP má v České republice velmi kvalitní servis, tj. pokud by byl nějaký problém, tak určitě pomohou.

 41. 41

  karel

  Dobry den, jaky notebook se da sehnat nejlevneji aby to nebyl „plastak“? Jaky mate nazor na integrovanou grafiku intel 4000Hd zvlada nejake obcasne hrani (League of legends) a potom jakou nejlevnejsi variantu notebooku byste doporucil na obcasne hrani (league of legends) lepsi chlazeni, nechci zadne topeni a tenci design displej 14-16″. Dekuji

  1. 41.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, Samsung 270E5E-K03CZ, viz. komentáře u jiného článku o noteboocích. LoL na něm půjde, sice ne na plné detaily, ale půjde.

 42. 42

  Tomáš

  Dobrý den, hledám spolehlivý notebook, který budu hlavně využívat na 3D grafiku. Nicméně nějakou hru na střední grafiku bych si chtěl taky zahrát. Preferoval bych tyto parametry: Ram 4-6GB, Windows 8 64 bit nebo Windows 8.1 64 bit, 15,6 LCD, Numerická klávesnice, hdmi, Usb porty na 2.0 i 3.0, Grafiku a procesor nechám na Vás. Cenu do 13000,-.
  Děkuji.

  1. 42.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, za nejlevnější přijatelnou variantu splňující vaše požadavky bych považoval notebook Toshiba Satellite C50-A PSCGAE-02S002CZ. Slušný stroj s výkonným procesorem a nesdílenou grafickou kartou.

 43. 43

  Jan

  Dobrý den. Prosím o radu. Mám si vybrat notebook, do 12000 Kč. To by nebyl problém, ale rád si zahraju WoT. Bohužel se v počítačích kromě her vůbec nevyznám, po dlouhém procházení webu jsem našel dvě vyhovující (alespoň dle mého názoru) varianty, z nichž jsem vybral jednu (díky umístění slotu na sluchátka): Toshiba Satellite C55-A-19N. Bude nám to spolu fungovat? Popřípadě existuje nějaký jiný notebook v podobné cenové kategorii? Předem děkuji za odpověď. Jan

  1. 43.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, pokud pominu ve článku zmiňovanou „spolehlivost“, tak to nejvýkonnější co nyní do 12 000 Kč lze koupit je Acer Aspire E1-570G NX.MESEC.001. Tento notebook má výrazně výkonnější grafickou kartu (740M), než uváděná Toshiba. Osobně bych však volil něco kvalitnějšího, i když méně výkonného než Acer, ale přesto výkonnějšího než Toshiba… Asus X550CC-XO106.

 44. 44

  PekneProsim:-)

  Dobry den, prosím o radu s koupí notebooku do 12 000 Kč pro běžného uživatele. Zvládne notebook za takovou cenu úpravu fotek na amatérské úrovni? Díky za jakoukoliv radu.

  1. 44.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, Toshiba Satellite C50-A PSCG6E-052004CZ. Slušný notebook za slušnou cenu. S úpravou fotek si poradí bez problému.

Komentáře jsou již uzavřeny.

Copyright © 2012–2024 Cena-Vykon.cz