O autorovi

Ing. Petr Mlejnek

Zakladatel webu Cena-Vykon.cz, celoživotní nadšenec do informačních a komunikačních technologií, ale také milovník aktivních sportů všeho druhu.

Podobné články

58 komentářů

 1. 1

  ROMAN

  Dobry den, co říkáte na tento pc? Jak ho vylepšit? Děkuji za odpověď.

  1. 1.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, takto určitě může být – za dané peníze super sestava. Jen ten SSD disk bych možná vyměnil za o něco rychlejší a ne o moc dražší Samsung SSD 750 EVO – 120GB.

 2. 2

  Filip

  Dobrý den, mohl byste mi prosím poradit s výběrem notebooku? Cena by neměla překročit 15 tisíc. Důležitá je pro mě hmotnost (časté dojíždění na VŠ) a výdrž baterie. Také bych si rád občas na notebooku něco zahrál :) Předem děkuji. Filip

  1. 2.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, tyto požadavky se bohužel do značné míry navzájem vylučují, nicméně pokud bych měl vyjít vstříc každému z nich alespoň trochu, ta bych vám doporučil Acer Aspire E15 NX.MVREC.006. Notebook standardních rozměrů s dedikovanou grafickou kartou pro občasné hraní a lehce nadprůměrnou výdrží baterie okolo 4-5 hodin při méně náročném používání.

   1. 2.1.1

    filip

    Děkuji moc za Vaši odpověď. Jaký je Váš názor na notebook HP 15-ba067 X3L20EA?

    1. 2.1.1.1

     Petr Mlejnek

     Dobrý den, notebook má sice o něco slabší procesor a grafickou kartu, máte tam však větší operační paměť, kterou v dnešní době určitě využijete. Za dané peníze tedy také dobrá volba.

 3. 3

  Ondřej Polanecký

  Dobrý den, je tato sestava dobrá? Bude Fungovat? Byla by hlavně na hry.

  1. 3.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, ano, takto to může být, jen si tam dejte výkonnější grafiku za stejné peníze – novinku Gigabyte GV-RX460WF2OC-2GD.

 4. 4

  Tomáš Čermák

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jakou PC sestavu pouze pro hraní her, byste mi za 30 000 Kč doporučil? Ještě jenom chci říct že je úžasné co děláte :)

  1. 4.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, děkuji vám. Bohužel sestavy na míru doporučuji pouze v rámci placených služeb, jelikož se jedná o poměrně časově náročnou záležitost, jistě chápete. Pokud byste však měl zájem, určitě mě kontaktujte na uvedeném emailu. V opačném případě se můžete inspirovat touto sestavou, jen zvolit výkonnější grafickou kartu (MSI GTX 1070 ARMOR 8G OC) a procesor (Intel Core i5-6600).

 5. 5

  Bohumil Baťa

  Dobrý den, co říkáte na tento PC?

  1. 5.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, takto vám to bohužel fungovat nebude, jelikož volíte starší procesor a základní desku v kombinaci s novými paměťmi typu DDR4. V ideálním případě doporučuji vycházet spíše z celkově modernější sestavy ze článku. Pokud chcete přeci jen zůstat u tohoto procesoru, je třeba vyměnit paměti za DDR3, tedy např. Kingston HyperX Savage DDR3 8GB (2x4GB) 1866MHz CL9 HX318C9SRK2/8.

   1. 5.1.1

    Bohumil Baťa

    Dobrý den, moje chyba. Každopádně bych se rád zeptal na sestavu Alza Gamebox Neo GTX1060+. Dalo by se v dané cenové relaci koupit/postavit něco lepšího? Momentálně vybírám sestavu, rád bych se včetně OS a monitoru vešel do zhruba 30 000 Kč. Rozhoduji se jestli koupit hotovou sestavu a nebo si ji poskládat sám. Jde mi o to jestli je možnost nakonfigurovat si sestavu za stejnou cenu jako je ta výše zmíněná a zachovat stejný výkon nebo dokonce dosáhnout vyššího výkonu. Děkuji

    1. 5.1.1.1

     Petr Mlejnek

     Dobrý den, ano, cena této nové sestavy odpovídá ceně použitých komponent a operačního systému, tj. z mého pohledu se určitě jedná o výhodné a pro vás pravděpodobně ideální řešení (nějak výrazně výkonnější bychom nesestavili).

 6. 6

  Patrik Hys

  Dobrý den, omlouvám se za stupidní komentář, ale nejsem si absolutně jist. Sestava se mi líbí, je i cenově přijatelná, nicméně jsem na zakladní desce nenašel údaje o wifi, je možné se s tímto PC připojit k Wi-Fi nebo je třeba dokoupit potřebný HW? Pěkný den. Hys.

  1. 6.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, není za se za omlouvat. :-) Součástí základní desky je pouze port pro připojení přes kabel, tj. chcete-li mít v PC WiFi, je třeba dokoupit rozšiřující kartu – např. ASUS PCE-AC51.

 7. 7

  Matěj

  Ta deska je skvělá, ale radši bych sáhl po Intel Core i5-6500 a 8GB RAM by stačilo, popř. se RAMka vždycky dá upgradovat časem. A radši bych vzal tu 1060 s červenočerným designem, přece jen ta skříň má průhlednou bočnici.

 8. 8

  Romíí

  Dobrý den, dekuju za clanek, mam k nemu jeste dotaz… Je tato sestava vhodná i na stream?

  1. 8.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, ano, tato sestava streamování zvládá. V českých podmínkách bývá problém spíše dostatečně rychlý internet. :-)

 9. 9

  Pavel Jablko

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na nějakou nejlepší herní sestavu do 30 000 Kč. Stolní počítač by to měl být.

  1. 9.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, viz má reakce na jeden z předešlých dotazů.

 10. 10

  Lukáš

  Zdravím, co si myslíte o této sestavě? Měla by být herní :) Předem děkuji

  1. 10.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, takto může být, jen když koukám na použité komponenty tak si říkám, že by sestavě slušela nějaká ne o moc dražší ale o to výkonnější grafická karta s čipem GTX 1070. Viz jeden z mých komentářů výše. A co se týče disku, tak WD Purle netřeba, stačí WD Blue, popř. pokud chcete výkonnější, tak WD Black.

 11. 11

  Algorethmus

  Dobrý den. Doporučil byste mi nějaké dobré vodní chlazení? Chtěl bych se se všemi komponenty vejít do 20 000 Kč.

  1. 11.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, vodní chlazení je záležitost spíše dražších sestav, tj. žádné doporučení pro vás bohužel nemám. U této sestavy by to navíc ani nemělo příliš smysl, jelikož použitý procesor není určen k taktování.

 12. 12

  Jáchym

  Dobrý den, mám 2 menší otázky, asi před 2 týdny jsem v podstatě postavil stejný stroj, jen nejsem si jistý dvěma věcma. 1. Opravdu tak moc záleží na základovce? Hodil jsem tam tuhle a nejsem si právě jistý. 2. Není přece jen 500W zdroj na tuto grafiku málo? Já jsem si spíš vybral tento ale nejsem na to vůbec odborník tak mě zajímájí rozdíly.

  1. 12.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, uvedenou desku použít můžete, má jen méně rozšiřujících slotů na karty a operační paměti. Tj. pokud byste chtěl v budoucnu například navýšit operační paměť, musel byste stávající moduly nahradit (již není kam doplňovat). Co se týče zdroje, tak pro tuto moderní sestavu výkonnější určitě nepotřebujete, jelikož i ten uvedený bude vytížen tak okolo 50 %, nicméně výkonnější samozřejmě použít můžete, ničemu to nevadí.

 13. 13

  Sebastian

  Dobrý den, inspiroval jsem se touto sestavou a sestavil si svou tak jak bych si ji představoval se vším všudy – někde jsem ubral a někde vyměnil. Jaký je váš názor? Bude fungovat? Předem děkuji.

  1. 13.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, sestava fungovat bude, jen se v případě pamětí připravujete o výhodu jejich zapojení do Dual Channelu (pracují rychleji).

 14. 14

  Šimon Dolák

  Dobrý večer, zajímalo by mě proč do takového pc nedat tento procesor Intel Core i5-6600 podle mě je silnější než 6400 a to značně a přitom cena je jen o 1000 Kč vyšší a nekoupilo by se 16GB RAM, ale jen 8GB RAM to by dorovnalo cenu do 20 000 Kč?

  1. 14.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, děkuji za doplnění. Ano, i tato vámi zmiňovaná varianta je samozřejmě možná. Obecně tak lze dosáhnout vyššího herního výkonu a případnou absenci operační paměti lze řešit v budoucnu dokoupením dalších modulů.

 15. 15

  Petr

  Dobrý den, na kolik FPS půjde hra LoL. Díky.

  1. 15.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, průměr odhaduji okolo 170 FPS.

   1. 15.1.1

    Arthur

    Dobrý den chtěl bych poradit s PC sestavou na hry. rozpočet je 25 tisíc, aby rozjel nejnovější hry třeba GTA V na full detaily. Děkuji za odpověď.

    1. 15.1.1.1

     Petr Mlejnek

     Dobrý den, vycházet můžete ze sestavy ve článku, jen si dam dejte výkonnější procesor (Intel Core i5-6600), grafickou kartou s dvojnásobnou operační pamětí (MSI GTX 1060 6GT OC), a oba uvedené pevné disky (SSD + HDD).

 16. 16

  Jan

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na váš názor ohledně PC LYNX Grunex ProGamer 2016, 10462290 a jestli by se nenašla nějaká alternativa s 16GB RAM, v podobné cenové relaci, kvůli Inventoru, který každým rokem zabírá více a více „ramek“ :)

  1. 16.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, z již hotových sestav bohužel o lepší za stejné peníze nevím, tj. jedině si tam nechat přidat / vyměnit operační paměť. Výhodnější mi ale samozřejmě přijde nechat si poskládat ve článku uvedený PC. :-) Jen si tam přidáte SSD a licenci na Windows, a máte za stejné peníze sestavu s dvojnásobnou operační pamětí a výkonnějších grafickou kartou.

 17. 17

  Jaroslav

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Nebude mnohem lepší použít na místo procesoru i5-6400 procesor Intel Core i5-6500? Jestli ano. Byl by kompatibilní s ostatními komponenty? Děkuji. :)

  1. 17.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, z pohledu cena / výkon vychází výhodněji ve článku uvedený model, nicméně pokud si můžete dovolit rozpočet navýšit, tak vámi zmíněný výkonnější procesor lze samozřejmě použít. :-)

 18. 18

  Jan

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat do jaké ceny je nejlepší poměr cena/výkon a od jaké bych si už jenom připlácel za „kraviny“. Chtěl bych si koupit sestavený herní PC, který těch pár roků bude držet krok s mainstream hrami jako je teď cs:go, overwatch, h1z1, rainbow:six siege atd. na vysoké rozlišení a medium detaily. Předem děkuji za odpověď

  1. 18.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, obecně řečeno má vždy lepší poměr cena / výkon to levnější, tj. čím dražší počítač stavíte, tím méně je to výhodný. Aby však počítač chvíli vydržel a byl rozumně použitelný na hraní i náročnějších her, za takovou zlatou střední cestu považuji rozpočet právě oněch 20 000 Kč. Na počítači si zahrajete vše, byť např. na snížené detaily, a zároveň za něj neutratíte zbytečně moc.

 19. 19

  Ali baba

  Dobry den, minuly tyden jsem si koupil GPU Gigabyte GTX750ti do moji 4 roky starsi pc, a kdyz se koukam o par prispevku vys, dororucujete vymenu GPU za Gigabyte GV-RX460WF2OC-2GD, je vykonejsi a stoji asi o 200 kc vic. Chtel bych se zeptat o kolik je vami GPU vykonejsi nez GTX750ti, zda to ma vubec smysl. dekuji

  1. 19.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, velmi obecně řečeno je RX 460 o 5-10 % výkonnější než 750 Ti, tj. v této cenové relaci se nejedná o žádný zásadní rozdíl.

 20. 20

  Matěj

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jakou grafickou kartu byste doporučil za cenu kolem 8 tisíc? Rozhoduji se mezi rx480 8gb, rx470 8gb, nebo nějakou nvidií. Grafika bude na hraní a na ArchiCAD. Předem děkuji.

  1. 20.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, pro vaše použití bych určitě doporučil kartu s 8GB RAM a co největším počtem stream procesorů, tj. volil bych buď MSI RX 480 GAMING X 8G nebo cenově příznivější a výhodnější MSI RX 470 GAMING X 8G.

 21. 21

  Ondřej

  Dobrý den, chci se zeptat je tato sestava vyvážená? Případně prosím o korekci komponent nebo jen nějaké doporučení. Díky

  1. 21.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, chybí vám tam grafická karta, pokud tedy nechcete používat tu integrovanou v procesoru. :-) Jinak ale super základ bez námitek.

 22. 22

  David

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli tato sestava bude dobře fungovat :) + jestli by jste mi doporučil ještě nějakou skřín :) děkuji

  1. 22.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, sestava pěkná, jen si tam dejte modernější a výkonnější procesor za stejné peníze – Intel Core i3-6100. Skříň můžete použít například tu ze článku o PC za 10 000 Kč.

 23. 23

  Jmeno123

  Sponzorovano MSI a kingstone? EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 3GB DDR5, 03G-P4-6160-KR– tissi, chladnejsi, jen o par kc drazsi ~ 6250; Intel Core i5-6500 – narozdil od 6400 ma podporu Intel® TSX-NI, coz se u her vice nez hodi .. ~ 5700; Crucial Ballistix Sport DDR4 16GB (2x8GB) – mene poruchove oproti kingstone ~ 2150; ASRock B150M PRO4 – deska odpovidajici cenove tride PC, navic mene poruchova nez MSI ~ 2200; Seasonic S12II-520 F3 – kvalitnejsi zdroj za podobne penize ~ 1650; disk – dobra volba, tam neni co namitat ~ 1450; skrin – je na uvazeni kazdeho, ale ~ 1k je dostatecna castka. Secteno podtrzeno, rozdil ~ 650 kc ve prospech tve sestavy, ja jsem narozdil od tebe ale zaokrouhloval nahoru, takze realne mozna 300 kc rozdilu, mam tam ale lepsi procik, kvalitnejsi zdroj a mene poruchovou desku/ramky.

  1. 23.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, děkuji za alternativní sestavu. K vašim argumentům: Grafická karta – ano, tišší určitě je, jelikož má pouze jeden aktivní chladič, ale ne, v zátěži chladnější určitě není, přesně ze stejného důvodu. Procesor – ano, výkonnější (a dražší) se zvolit samozřejmě může, viz předchozí komentáře. Operační paměti – mohou být, ale vzhledem k jejich vyššímu časování se jedná o méně výkonné řešení (mají sice větší frekvenci, ale to zvolená deska ani procesor nevyužijí). Základní deska – určitě může být, porovnáváte však ATX řešení s mATX. Ve článku ale cenově srovnatelné mATX řešení také uvádím. Zdroj – zde máte pravdu, příplatek za tento zdroj se z pohledu kvality vyplatí. Co se týče „sponzoringu“, tak mne bohužel (nebo spíše bohudík) nikdo nedotuje, tudíž jsem z tohoto pohledu maximálně objektivní. A co se týče zaokrouhlování, tak zaokrouhluji po 50 Kč. Nikoli „nahoru“, nikoli „dolu“, ale prostě zaokrouhluji, tj. vždy směrem k bližšímu číslu. Doporučuji vyzkoušet, v celkovém výsledku to pak vychází přesněji. ;-)

 24. 24

  bystric

  3gb grafika je fakin málo, už teď nový hry využívaj 4gb při full hd rozlišení. 6gb minimálně aby byla použitelná i za dva roky…

 25. 25

  Jakub

  Dobrý den, rád bych požádal o radu při koupi nebo sestavení herní sestavy, mám k dispozici 15000,- a rád bych si na ní příležitostně třeba zahrál CS:GO nebo upravil nějakou fotografii či video. Děkuji za odpověď :-)

  1. 25.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, vycházet můžete ze článku o nejlepším PC do 15 000 Kč, je stále aktuální.

 26. 26

  Patrik Hys

  Dobrý den, Pane Mlejnku, chci se zeptat jak pokračovat po sestavení této sestavy. Konkrétně jak se SW. Je třeba postahovat ovladače na jednotlivé součásti, nebo se to řeší jinak? Předem díky za odpověď, jsem ve stavbě pc začítečník :p

  1. 26.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, děkuji za praktický dotaz. Pokud ještě nemáte nainstalovaný operační systém (Windows), prvním krokem je jeho instalace přes USB, popř. z DVD. Většina ovladačů k použitým komponentám se následně po úspěšné instalaci systému a připojení k internetu stáhne prostřednictvím aktualizací Windows. Není tomu tak ale vždy, tj. je určitě vhodné nainstalovat nejnovější ovladače přímo od výrobce minimálně pro grafickou kartu a čipset základní desky. Ty naleznete a stáhnete na jejich oficiálních stránkách, zpravidla na detailu konkrétního produktu. Pokud by vám náhodou i po instalaci těchto stěžejních ovladačů stále něco nefungovalo (např. zvuková či síťová karta), opět vyhledejte a nainstalujte ty nejaktuálnější ovladače ze stránek výrobce (základní desky).

 27. 27

  Ivan

  Dobrý den, jde někde tato celková sestava zakoupit?

  1. 27.1

   Petr Mlejnek

   Dobrý den, můžete si ji nechat sestavit v eshopu, kde zakoupíte uvedené komponenty. Z těch nejznámějších se nabízí především CZC.cz či Alza.cz.

Komentáře jsou již uzavřeny.

Copyright © 2012–2024 Cena-Vykon.cz